Der Kluge reist im Zuge (Chytrý cestuje vlakem) je pravděpodobně nejvýznamnější výrok Wernera Belmonta, který více než dvacet let úspěšně působil v oblasti propagace SBB a nakazil tím celé Švýcarsko železniční horečkou. Ale i daleko za hranicemi zemé Helvétů se nacházejí fantastické trasy, které čekají na objevení.
Ze Srbska do Černé Hory za jeden den
Samozřejmě by bylo rychlejší naskočit na letadlo a dostat se k moři. Ale trasa z Bělehradu do Baru je opravdové přírodní kino, které si nechcete nechat ujít - i když cesta trvá dvanáct hodin. Cesta přes Balkán slibuje dobrodružství s nádhernými scenériemi, za oknem vlaku střídá jeden vrchol za druhým.
Projedete například kopcovitým pohořím Zlatibor v Srbsku a impozantním kaňonem u řeky Morača v Černé Hoře. Krátce před příjezdem do Baru se řeka vlévá do Skadarského jezera, největšího jezera na Balkáně. Při jízdě po jeho hrázi můžete jen hádat, jaký přírodní ráj vás čeká: žije zde 270 různých druhů ptáků, což z jezera činí jednu z největších ptačích rezervací v Evropě.

Tento působivý most vede přes Skadarské jezero k pevnosti Lesendro
476 kilometrů dlouhé spojení z hlavního města Srbska na pobřeží Černé Hory je nejen přírodním zážitkem, ale také mistrovským dílem techniky. Bylo pro ni vybudováno více než 200 tunelů a mostů, včetně viaduktu Mala Rijeka, který je se svými 198 metry nejvyšším železničním mostem v Evropě. Tato cesta do regionu, kde se kultury prolínaly již od počátku, je fascinující na celý život.

Divoký kaňon Černé Hory je jen jedním z vrcholů trasy
Vlakem ke fjordu
Určitě to není nejdelší trasa v Norsku, ale je to jedna z nejkrásnějších: Vlak přepraví cestující z divokých hor v okolí Dombåsu k fjordu v Åndalsnesu za hodinu a čtyřicet minut. Mimochodem, na železnici v Raumě se natáčela část scény z filmu Harry Potter. Jakmile vlak projede nějakou zajímavostí, zpomalí, například u slavného mostu Kylling s výhledem na nedaleký vodopád nebo u Trollveggenu, nejvyšší svislé horské stěny v Evropě.

Trollveggen - nejvyšší horská stěna v Evropě se nachází ve středním Norsku
Cestování časem ve Švýcarsku
Švýcarská železniční síť je nejhustší na světě, a tak není divu, že Grand Train Tour of Switzerland měří 1280 kilometrů po kolejích. Tato trasa spojuje nejen různé části země a jejich jazyky, ale také nejkrásnější panoramatické trasy. Například trasa z Montreux do St. Gallenu vede třemi panoramatickými vlaky kolem vinic, horských velikánů a jezer. A milovníci nostalgie zpozorní: Z Montreux do Interlakenu jezdí jednou denně vlak Goldenpass-Belle Epoque, který byste si rozhodně neměli nechat ujít.

Cestujte časem během jízdy vlakem z Montreux do Interlakenu