Home  /  Bulletin  /  4 nejpozoruhodnější přírodní koupaliště v Evropě

4 nejpozoruhodnější přírodní koupaliště v Evropě

Ať už se jedná o jeskyni, lagunu, jezero nebo moře: tato fantasticky krásná místa v Evropě lákají ke koupání v chladné vodě a jsou inspirací pro výjimečnou letní dovolenou.
06.07.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Discover Greece

Toužíte se zchladit nebo sníte o dovolené u vody? Představujeme vám čtyři přírodní koupaliště v Evropě, která vám v současných letních vedrech splní sen a osvěží vás - přinejmenším vizuálně.

1. Laguna Giola na ostrově Thassos, Řecko

Afroditina slza - tak nazývají místní obyvatelé řeckého ostrova Thassos přírodní koupaliště Giola. Podle legendy skalní jezírko ve tvaru slzy stvořil řecký bůh Zeus na počest své nevlastní dcery Afrodity.

Ať už se jedná o pověst, nebo ne, přírodní koupaliště na jižním pobřeží ostrova, které omývají vlny, je úchvatně krásné a vybízí ke koupání. Přírodní bazén je asi tři metry hluboký, 20 metrů dlouhý a patnáct metrů široký a vlny ho neustále plní čerstvou vodou. Obzvláště působivé jsou: impozantní skalnatá krajina a měnící se hra barev moře mezi odstíny zelené a modré.

@maxigrn Giola - The tear of Aphrodite #thassos #greece #giola ♬ LaCâlin - 苏泽

Z hlavního města Limenas se k laguně dostanete autem za hodinu a nejbližší vesnice Potos je vzdálená pouhé tři kilometry. V letních měsících sem jezdí také autobusové spojení do města Giola.

2. Jeskyně Benagil na pobřeží Algarve, Portugalsko

Jeskyně Benagil se nachází na stejnojmenné pláži Praia de Benagil mezi dvěma portugalskými městy Albufeira a Portimao uprostřed členité skalnaté krajiny pobřeží Algarve. V průběhu staletí se skála proměnila v nejneobvyklejší útvary a v závislosti na slunečním světle způsobuje, že se jeskyně zlatavě třpytí.

Na skrytou pláž se nejsnáze dostanete z vody. Buď se plave sto metrů od pláže v klidném moři k jeskyni a vyleze se písečným vchodem. Nebo si na břehu půjčte stand-up pádlo či kánoi a vydejte se za přírodními krásami oklikou.

3. Jeskyně Grotta della Poesia v Apulii, Itálie

30 minut jízdy autem od Lecce v Salentu se nachází malebné přírodní koupaliště Grotta della Poesia, které je součástí archeologické lokality Roca Vecchia. Přírodní koupaliště se nachází 30 metrů od moře a zaujme křišťálově čistou vodou. Jediným minusem je, že ačkoli je jeskyně přístupná, z důvodu lámavých skal je zde koupání momentálně zakázáno.

To je však napůl špatné, protože Salento a okolní města nabízejí spoustu dalších skvělých příležitostí ke koupání. Například pláž Torre dell'Orso, která svou křišťálově čistou vodou přímo vybízí ke koupání.

4. Calanque de Sugiton u Marseille, Francie

Malé zátoky Calanque de Sugiton připomínající fjordy se nacházejí necelou hodinu jízdy od Marseille a jsou skutečným rájem pro odpočinek. Dvacetikilometrové členité pobřeží lze snadno prozkoumat buď pěšky při výšlapu, nebo na kánoi - koupání v chladné vodě je naprostou nutností.

Vzhledem k tomu, že se zátoky nacházejí v národním parku a v létě jsou oblíbenou destinací v regionu, je nutné si jejich návštěvu předem bezplatně rezervovat na webových stránkách.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best