Home  /  Bulletin  /  5 důvodů, proč jsme v letadle tak podráždění

5 důvodů, proč jsme v letadle tak podráždění

Málo místa, hodně lidí, strach z létání a alkohol - Air Rage za 3...2...1...
06.09.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Opravdu si nechcete vyměnit místo s personálem letecké společnosti. Téměř každý týden se objeví roztřesené video z mobilního telefonu, které ukazuje, jak se cestující v letadle chovají urážlivě, hlučně nebo jak je musí ostatní cestující krotit. Nezřídka se stává, že se letadlo znovu otočí nebo musí někde přistát, aby výtržníky vyvedli z letadla. Cesta na dovolenou může být jen stěží horší. Neboť s úbytkem půvabu a pohodlí roste v letecké dopravě velmi zvláštní fenomén: Air Rage (zuřivost v letadle). Cestující se stávají agresivními, propadají záchvatům vzteku a ohrožují bezpečnost letu na palubě. A případů air rage přibývá. Tato situace se nyní stala téměř pravidlem. Celosvětová asociace leteckých společností IATA zveřejnila znepokojivé údaje. Podle nich se počet incidentů na palubě letadla, v žargonu označovaných jako "unruly passenger incidents", v loňském roce (2022) zvýšil o 47 %.

Air Rage: Proč cestující v letadlech stále častěji vyšilují

Letadlo vzlétlo, letadlo je v maximální výšce a nálada cestujících se pomalu uvolňuje. Alespoň pro většinu z nich. Cestující totiž stále častěji běsní. Netýká se to jen cestujících v ekonomické třídě. Nápadně agresivní jsou i cestující v business třídě - nezřídka kvůli maličkostem.

Vztek v letadle je mezinárodní problém

Podle FFA bylo v USA v cestovním roce 2023 zatím zaznamenáno 783 incidentů Air Rage, což je o 49 % více než před Coronou. Ve Velké Británii se podle televizní zpravodajské stanice Sky News počet případů v roce 2022 oproti roku 2019 téměř ztrojnásobil na 1 028. Podobný obrázek se rýsuje i v Austrálii. Tam bylo rovněž zaznamenáno více násilných incidentů před terminály. Týkaly se především sporů o taxíky nebo parkování. Mezi nebezpečí, která tito "neukáznění" cestující představují, patří např:

  • Obtěžování a napadení posádky (v kabině a pilotní kabině)
  • Rušení letového provozu nebo přímo v letadle
  • Neshody, hádky a napadení ostatních cestujících

Air Rage může být drahý. Letecké společnosti mají možnost podat občanskoprávní žalobu, zejména pokud došlo ke zrušení letu. Pokud napadnete jiné osoby, mohou se přidat i trestněprávní důsledky. Můžete se téměř vsadit, že výbušní cestující již nejsou na palubě letadla vítáni.

Nikdo nechce být v letadle s těmito lidmi

Vztek v letadle: Důvody šílenství na palubě letadla

Zajímavá studie psychologů Katherine DeCellesové a Michaela Nortona z roku 2016 ukazuje, že vznětlivé chování lidí na palubě letadla má svůj důvod. Zjistili, že situace v letadle může zvýraznit nerovnost, což následně vede u některých lidí k asociálnímu chování a leteckému vzteku. Podle studie je u cestujících v ekonomické třídě 3,84krát větší pravděpodobnost, že se v letadle rozčílí, pokud je v letadle první třída. Pokud jí cestující ekonomické třídy musí při nástupu do letadla projít, je u nich také 2,18krát vyšší pravděpodobnost, že zažijí výbuch hněvu. Dalšími příčinami leteckého vzteku jsou např:

Problémy na letišti

Začíná to na letišti. Čekací doba je pro lidi zkouškou hned od začátku. K tomu přistupují obecné potíže s vysokými cenami letenek a zvýšená úzkost po Covidu. Nepomáhají ani ztráty zavazadel a rušení letů, protože letecké společnosti bojují s nedostatkem letadel a pracovních sil.

Nedostatek místa v letadle

Konečně je čas nastoupit do letadla, ale ani to většinou není odpočinek. Ulička je úzká, v letadle je teplo. Příruční zavazadla je třeba uklidit. A ani sedadla nejsou nijak zvlášť široká. Zvláště vysocí lidé jsou v letadle v nevýhodě. Nohy lze jen stěží natáhnout. O opěrku rukou je třeba se podělit se sousedem a opěradlo předního sedadla se pak může sklopit na vás.

Strach z létání

Strach z létání a jeho účinky by se neměly podceňovat. Představa, že jsou lidé zavřeni v kovové krabici a odevzdávají řízení do kokpitu, je znervózňuje. Pak už stačí jen málo, aby šňůra vzplanula.

Zákaz kouření

Přestože je kouření již několik desetiletí zakázáno, zdá se, že řadě lidí způsobuje problémy. Musí se obejít bez zapálené cigaretové trubičky, což kuřákům způsobuje další stres. Povoleno není ani vapování. Dokonce ani na toaletě.

Alkohol

Vzhledem k tomu, že přístup do salónků je snadnější než kdy jindy, stále více lidí pije před nástupem do letadla alkohol. Některé skupiny turistů se "naladí" na zábavnou dovolenou již na palubě.

Když se lidem připomene jejich společenské postavení, stávají se často netrpělivějšími, náročnějšími a méně soucitnými. Moderní letadla jsou sociálním mikrokosmem třídně založené společnosti, uvádí studie.

Žádný alkohol a zhluboka dýchat: Co můžete udělat proti Air Rage

Alkohol je často spouštěčem agrese. Ve skutečnosti neexistuje žádný důvod, proč byste měli na palubě pít. Pokud se však napijete, dělejte to s mírou. Pokud je pro kuřáky problémem odvykání nikotinu, měli by zvážit použití nokotinové náplasti. Ostatní cestující nemůžete ovlivnit. Nemůžete ovlivnit, zda v letadle pláče dítě nebo zda fotbaloví fanoušci na výletě budou zpívat chorály. Co můžete kontrolovat, je vaše vlastní chování. Stresu se nelze vždy vyhnout a často jej nemůžeme ovlivnit. Je tedy na čase se zhluboka nadechnout. Každý let jednou skončí.

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best