Home  /  Bulletin  /  5 módních výstav, které musíte tuto zimu vidět

5 módních výstav, které musíte tuto zimu vidět

Milán, Antverpy, Londýn, Paříž a Madrid hostí tuto sezónu setkání s módou a světem umění.
22.11.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Richard Avedon

Nadcházející sváteční dny jsou jako stvořené pro skutečné ponoření se do světa módy a umění. Pět různých míst, pět velkých měst k prozkoumání a stejně tolik výstav k objevování různých nuancí módy zahrnujících vztah k tělu, k barvám, k zeměpisnému původu a emancipaci kontinentu, k malířství a k celebritám. Počínaje Milánem a projektem věnovaným Richardu Avedonovi, přes Madrid a spojení mezi díly Picassa a Chanel, až po Antverpy a propojení těla, avatarů a avantgardní módy. Poslední zastávky? Paříž a Londýn, kde se dozvíme více o vášni Yvese Saint Laurenta pro zlatou barvu a pronikneme do tvorby afrických návrhářů.

Zde je 5 módních výstav, které musíte vidět

„Picasso/Chanel“ - Museo Nacional Thyssen-Bornemisza, Madrid

„Chanel je pro módu tím, čím je Picasso pro malířství.“ Tento výrok, označující paralelu mezi dvěma nejrevolučnějšími a nejvlivnějšími umělci 20. století, pronesl Jean Cocteau zřejmě v roce 1917. Vycházeje z podobného předpokladu jako francouzský básník a dramatik, odhaluje nová výstava v madridském Museo Nacional Thyssen-Bornemisza volitelnou spřízněnost a vzájemné vlivy mezi španělským malířem a mademoiselle Coco a vystavuje obrazy, kresby, oblečení a další předměty. Výstava je rozdělena do čtyř částí, které pokrývají jedno desetiletí, od roku 1915 do roku 1925. První, Styl Chanel a kubismus, zdůrazňuje podobnosti mezi malířským proudem a ranými výtvory pařížské značky, které na látkách reprodukují některé Picassovy kódy, jako je záliba v černé, bílé a béžové, v přísných geometriích, strohých texturách a používání střídmých materiálů. Druhá část nazvaná Olga Picasso se zaměřuje na Picassovy portréty jeho první manželky, ruské tanečnice Olgy Khochlové, jedné z přítelkyň a klientek Chanel, vedle nichž jsou vystaveny vzácné oděvy návrhářky. Další části výstavy se zaměřují na jejich spolupráci na hrách Antigona a Le Train Bleu. Antigona je adaptací Sofoklovy tragédie v moderním tónu s texty Cocteaua, kostýmy návrhářky Chanel a kulisami a maskami Picassa. Stejná trojice tvůrců pracuje také na Le Train Bleu, což je název čtvrté části výstavy, který odkazuje na stejnojmenný balet vytvořený Diaghilevem v roce 1924.

Název: „Picasso/Chanel“

Kdy: do 15. ledna 2022

Kde: Thyssen-Bornemisza Museum, Madrid

„Gold: Les Ors d'Yves Saint Laurent“ - Musée Yves Saint Laurent, Paříž

14. října bylo v pařížském Musée Yves Saint Laurent otevřeno výstava Gold: Saint Laurent, monochromatickou přehlídku zaměřenou na používání zlata francouzským návrhářem. Teplá a radostná barva, zvolená k posílení ženské síly, byla vždy klíčovým odstínem v návrhářových kolekcích a připomínala předměty, které sbíral s Pierrem Bergém, kreace inspirované básníky slunce, jako byli Aragon nebo Cocteau, dny v Marrákeši a večery v nočních klubech s Betty Catroux. Elsa Janssen, ředitelka muzea, a historička umění Anna Klossowski (dcera Loulou de la Falaise, modelky a múzy pana Yvese) shromáždily 40 šatů haute couture a ready-to-wear, stejně jako šperky, doplňky a návrhy, vše samozřejmě oděné do zlatých odstínů. Mezi vystavenými třpytivými modely vynikají šaty s drahokamy ušité pro kolekci podzim-zima 1966 a vyfotografované Davidem Baileym a šaty s flitry, které nosily Zizi Jeanmaire nebo Catherine Deneuve, Sylvie Vartan a Zizi Jeanmaire.

Název: „Gold: Les Ors d'Yves Saint Laurent“

Kdy: do 14. května 2023

Kde: Musée Yves Saint Laurent, Paříž

„Africa Fashion“ - V&A South Kensington, Londýn

Výstava s rozsáhlou sbírkou více než 250 předmětů je jednou z nejzajímavějších výstav roku a představuje podrobnou cestu do současného afrického stylu od dob nezávislosti až po současnost. Kreativita, vynalézavost, báječné potisky a zářivé barvy jsou jen některé z rysů, které spojují mnoho stylových realit kontinentu, o nichž vyprávějí oděvy, textilie, fotografie, skicy, filmy a osobní výpovědi. V popředí zůstávají individuální africké hlasy a perspektivy, které vyvstaly od let africké nezávislosti a osvobození, od poloviny konce 50. let 20. století do roku 1994, které vyvolaly radikální politické a sociální změny na celém kontinentu, spolu s kulturní renesancí (kterou digitální svět urychlil), kterou lze nalézt nejen v módě, ale také v hudbě, výtvarném umění a literatuře. Svědectvím globálního vlivu současné africké módy jsou archivní oděvy jejích nejslavnějších afrických návrhářů, jako jsou Shade Thomas-Fahm, Chris Seydou, Kofi Ansah a Alphadi, ale také přitakání tvorbě současných tvůrců, jako jsou Imane Ayissi, IAMISIGO, Moshions a Thebe Magugu a Sindiso Khumalo.

Název: „Africa Fashion“

Kdy: do 20. dubna 2023

Kde: V&A South Kensington, Londýn

„Mirror Mirror - Fashion & The Psyche“ - Momu Antwerp e Museum Dr. Guislain Ghent

Muzeum módy MoMu v Antverpách a Muzeum Dr. Guislaina v Gentu spojily své síly, aby analyzovaly „propojení mezi módou, psychologií, vnímáním sebe sama a identitou“. Výstava, jejímž kurátorem je Elisa De Wyngaert, staví do centra pozornosti tělo a z různých úhlů pohledu analyzuje v dialogu umělecké instalace a avantgardní módu značek Comme des Garçons, Simone Rocha, Walter Van Beirendonck a Viktor & Rolf. Výstava je rozdělena do tří sekcí a dotýká se témat, jako je tělesný dysmorfismus, tělesná dysmorfie a historie lidských napodobenin, jako jsou panenky, figuríny, kyborgové a avataři. První část se zaměřuje na to, jak vidíme sami sebe a jak pozorujeme ostatní; druhá část se věnuje panenkám s hračkami ze 14. století a oděvům a kouskům z kolekce Simone Rocha a Viktor & Rolf AW99 Russian Doll; zatímco třetí část vstupuje do digitálního světa, aby studovala vztah mezi avatary a módou. Výstava Mirror Mirror - Fashion & The Psyche bude zahájena 8. října 2022 a potrvá do 26. února 2023.

Název: „Mirror Mirror - Fashion & The Psyche“ (Zrcadlo v zrcadle - móda a psychika)

Kdy: do 26. února 2023

Kde: MoMu, Antverpy, a Museum Dr. Guislain, Gent

„Richard Avedon: Relationships“ - Palazzo Reale, Milán

Richard Avedon je jedním z nejznámějších a nejslavnějších fotografů na světě. Jeho filmové portréty, které jako by nechávaly promlouvat objekt a zároveň odhalovaly jeho nitro, se zapsaly do dějin fotografie a nyní je oslavuje nová výstava v Miláně. Rebecca Senf shromáždila v Palazzo Reale více než sto snímků z Center for Creative Photography v Tucsonu a Nadace Richarda Avedona a vytvořila výstavní itinerář rozdělený do deseti sekcí, který zahrnuje jak jeho práci pro módní časopisy, tak portréty velkých osobností, jako jsou Marilyn Monroe, Andy Warhol, Beatles, Rudolf Nurejev, Bob Dylan, Malcolm X a Sophia Loren. Poslední část výstavy je věnována spolupráci Richarda Avedona a Gianniho Versaceho, která začala kampaní pro kolekci jaro/léto 1980 a skončila kolekcí jaro/léto 1998, první podepsanou Donatellou Versace.

Název: „Richard Avedon: Avedon: Relationships“

Kdy: do 29. ledna 2023

Kde: Palazzo Reale, Milán

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best