Home  /  Bulletin  /  5 nejlevnějších pláží na koupání v Evropě

5 nejlevnějších pláží na koupání v Evropě

Je váš rozpočet na dovolenou na pláži omezený? Žebříček určil nejlevnější pláže v Evropě a ukázal, kde je stravování obzvláště výhodné - nebo také méně.
12.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Kdo by to neznal: po dlouhých dnech na pláži vám pořádně vyhládne, a tak si rádi dopřejete zmrzlinu, nápoj nebo snack. Ale právě takové výdaje se rychle sčítají a prodražují dovolenou. Pro přehled sestavila rezervační platforma Omio žebříček nejlevnějších pláží v Evropě.

Odborníci na cestování proto vyhodnotili, kolik stojí pivo, zmrzlina a občerstvení na každé ze 75 nejoblíbenějších pláží v Evropě. Představujeme 5 nejlepších.

1. místo: Pláž Kleopatra v Alanyi, Turecko

Přímořské letovisko Alanya na Turecké riviéře u Středozemního moře, které je oblíbené již desítky let, přesvědčí nejen svými širokými písečnými plážemi, ale také příznivými cenami. Jednou z nich je Kleopatřina pláž, kde se údajně koupala stejnojmenná egyptská královna. Ať už královská, nebo ne: kopeček zmrzliny tu stojí v přepočtu pouhé tři koruny, zatímco pivo koupíte zhruba za 40 Kč a snack za 100 Kč.

2. místo: Long Beach v Ulcinji, Černá Hora

Jak už název napovídá, Dlouhá pláž se táhne v délce deseti kilometrů podél pobřeží až k albánským hranicím. Výhodou však není jen rozloha, ale také příznivé ceny. Vaše zmrzlinová porce stojí ekvivalent asi 30 Kč, pivo 17 a něco malého k jídlu necelých 150.

3. místo: pláž Primorsko, Bulharsko

Jižně od bulharského města Burgas leží u Černého moře pláž Primorsko. Jemný písek, dostatek místa a široká nabídka sportovních zařízení dělají z této pláže oblíbenou dovolenkovou destinaci. Ani cena není špatná: zmrzlina začíná na asi 25 korunách, pivo na necelých dvaceti a snack na 120 korunách.

4. místo: Playa de Ses Illetes na ostrově Formentera, Španělsko

Baleárský ostrov Formentera je známý především jako sousední ostrov Ibizy - a pro své vysoké ceny. Playa de Ses Illetes, což v překladu z katalánštiny znamená "pláž na malém ostrově", však dokazuje, že může být i levná. Kromě křišťálově čisté vody stojí zmrzlina a láhev piva kolem 22 Kč. Snack je naopak dražší než na předchozích plážích, a to za necelých 350 korun.

5. místo: Zlaté písky ve Varně, Bulharsko

Pokud hledáte klidnou dovolenou na pláži, pláž Zlaté písky pro vás není tou správnou volbou. Známé přímořské letovisko v bulharské Varně je oblíbené zejména u mladých party turistů - a podle toho je i levné. Zmrzlinu tu dostanete za 22 Kč, pivo za 20 a snack stojí asi 180 korun.

Tyto pláže najdeme na druhém konci seznamu

Zajímá vás, která pláž se umístila na 75. místě, a je tedy nejdražší? Odpověď: je to Plage des Gollandières na francouzském ostrově Île de Ré na západním pobřeží země. Zatímco za zmrzlinu zaplatíte 70 Kč a za pivo 90, za něco k jídlu musíte sáhnout hlouběji do kapsy a zaplatit přes 500 korun.

Obecně platí, že Francie a Velká Británie jsou z hlediska ceny na chvostu. Podobně drahé jsou pláže Plage de Pampelonne v Saint Tropez (74. místo), Bournemouth Beach ve stejnojmenném anglickém letovisku (73. místo), Plages du Mourillon v Toulouse (72. místo), Plage du Prado v Marseille (71. místo) a Weymouth Beach v Anglii (70. místo).

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best