Home  /  Bulletin  /  5 věcí které musíte znát o umělé inteligenci Lensa

5 věcí které musíte znát o umělé inteligenci Lensa

Pokud jste během uplynulých týdnů strávili pár chvil procházením Instagramu, Twitteru nebo TikToku, pravděpodobně jste si všimli, že mnoho vašich přátel a celebrit, které sledujete, změnilo svůj profilový obrázek na umělecké fantasy portrétní selfie, na kterém váš bratránek nebo workoholický spolupracovník vypadají jako éterické víly, elfové, bojovníci, astronauti, superhrdinové a postavy ve stylu mangy.
15.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Lensa AI

Ne, nikdo z nich se najednou nestal mistrem v kreslení nebo digitální tvorbě, ale stejně jako Taraji P. Henson, Tommy Dorfman, Michaela Jaé Rodriguez a Jennifer Love Hewitt jednoduše použili aplikaci Lensa AI pro iOS a Android, která pomocí umělé inteligence zpracovává selfie a fotografie a vytváří avatary, kteří vypadají, jako by je portrétoval profesionální ilustrátor. Výsledek je tak úchvatný, že podle předběžných odhadů analytické společnosti Sensor Tower si aplikaci během prvních pěti prosincových dnů stáhly více než čtyři miliony lidí po celém světě a ve stejném období uživatelé utratili za Lensa AI přes osm milionů dolarů.

Co to je a jak to funguje

Aplikaci pro úpravu obrázků představila společnost Prisma Labs v roce 2018, ale v posledním období se stala virální díky nedávným pokrokům v oblasti umělé inteligence a významným vylepšením, jako je funkce "Magický avatar" a různé nástroje včetně retuše obličeje a magické korekce, které vylepšují nedokonalosti obličeje a pomáhají vytvářet přepracované obrázky, které se stále podobají originálu a zároveň jsou v porovnání s ním dokonalé. Ovládání je zcela jednoduché (což přispělo k úspěchu aplikace). Po stažení aplikace je prvním krokem výběr z dostupných balíčků v rozmezí od 3,99 USD za 50 snímků do 7,99 USD za 200 snímků. Poté jste vyzváni, abyste nahráli 10-20 selfie zblízka s různými pozadími a výrazy obličeje. Třetím krokem je výběr pohlaví, což je volba, která určí téma vygenerovaných snímků, včetně anime, fantasy, pohádkových princezen, astronautů, rockových hvězd nebo superhrdinů. Pak musíte několik minut počkat (někdy i déle, podle vytíženosti serverů) a nakonec získáte sérii digitálních uměleckých děl, která můžete sdílet s přáteli a followery.

Ochrana soukromí

@lensa Replying to @wsbgodzilla What role will be his next? #Lensa #LensaApp #MyLensaAvatar ♬ original sound - Lensa Photo Editing

V minulosti byla společnost Prisma Labs kritizována za shromažďování citlivých informací svých uživatelů a to je také jedna z největších obav uživatelů Lensa AI. Andrej Usolcev, generální ředitel a spoluzakladatel společnosti, uvedl, že společnost pracuje na aktualizaci svých zásad ochrany osobních údajů a že v současné době "Lensa používá kopii stabilního difuzního modelu, který se učí rozpoznáváním obličeje na nahraných snímcích pro každý jednotlivý případ. To znamená, že pro každého jednotlivého uživatele existuje samostatný model". Usoltsev také upozorňuje, že fotografie uživatelů jsou ze serverů (které se nacházejí ve Spojených státech) odstraněny, jakmile jsou avataři vygenerováni, ale před stažením aplikace je nejlepší si pečlivě přečíst zásady ochrany osobních údajů a část s podmínkami používání.

Zde se dočteme, že aplikace "nepoužívá fotografie poskytnuté uživateli... k jiným účelům než k použití různých filtrů nebo stylizovaných efektů", že "obrázky uživatelů jsou používány výhradně za účelem vytvoření jejich vlastních avatarů" a že data jsou automaticky smazána do 24 hodin od zpracování obrázků. Není jasné, zda lze třetím stranám poskytnout i jiný osobní obsah, například polohu. Na e-mailovou adresu privacy@prisma-ai.com lze zaslat žádost o "přístup, úpravu, opravu, aktualizaci, vymazání nebo smazání" jakýchkoli osobních údajů poskytnutých společnosti Prisma prostřednictvím Lensy, ačkoli společnost nezaručuje, že žádosti bude vyhověno.

Proč je umělá inteligence Lensa problematická pro umělce?

"S velkou mocí přichází i velká zodpovědnost," dalo by se říci s pomocí citátu ze Spidermana, protože velká popularita editační aplikace se překrývá s řadou kontroverzí. První se týká autorských práv. Několik umělců vyjádřilo svou frustraci a varovalo uživatele před zákeřnou povahou aplikace Lensa AI a modelu umělé inteligence Stable Diffusion, o který se opírá při generování obrázků pomocí otevřeného zdrojového kódu s využitím obrovské sady dat LAION ( Large-Scale Artificial Intelligence Open Network ) a LAION-5B, které byly v minulosti kritizovány za krádeže obrázků chráněných autorskými právy milionů umělců, kteří zveřejňují svá díla na hostitelských stránkách, jako jsou DeviantArt, Pinterest a ArtStation. Snadný přístup k těmto uměleckým dílům vytvořeným umělou inteligencí by navíc mohl mít dlouhodobý dopad na práci tvůrců, které by nahradila levnější klikací alternativa.

Mužský úhel pohledu a hypersexualita

@lensa We just couldn’t not do it! 🤩@Kim Kardashian @Kim Kardashian Fan Page ♬ original sound - Lensa Photo Editing

Další významnou kritikou, která je na adresu Lensy vznášena, je, že vytváří, zejména v případě ženských uživatelek, hypersexualizované snímky. Zahrnutí obrázků dětí nebo nahoty do generování obrázků je v rozporu s podmínkami používání služby Lensa. S ohledem na to různé testy ukázaly, že mezi vygenerovaným obsahem je přinejmenším jeden se smyslnými pózami, výrazy připomínajícími ahegao, tj. tvář orgasmu z erotické mangy a japonských anime, propastnými výstřihy, obřími ňadry a dokonce úplnou nahotou (což otevírá nebezpečí vytváření a šíření nepovolených snímků).

Umělá inteligence, kterou aplikace využívá, se spoléhá na obrovské množství dat a na základě toho, co se naučí, činí rozhodnutí a předpovědi na základě dat generovaných (lidmi), která jsou často neobjektivní, sexistická nebo rasistická, a proto výsledky, které poskytuje, mohou mít stejnou zaujatost. Lensa tak má tendenci provádět sexistická zobecnění tím, že ženám navrhuje princezny a mužům kosmonauty; především má ale tendenci navrhovat extrémně sexualizovaný, stereotypní obraz ženy, který je plodem mužského pohledu, a také eurocentrickou estetiku. Několik asijských žen poukázalo na to, jak umělá inteligence pozápadňuje jejich obličeje nebo upravuje jejich rysy tak, aby připomínaly erotickou mangu, čímž je degraduje na pouhý stereotyp. Zatímco jiné černošské uživatelky poznamenaly, že jejich pleť je téměř vždy vybělená.

Lensa a pozitivní vnímání těla

Je Lensa krokem zpět pro pozitivní přístup k tělu? S rostoucí popularitou aplikace se mnozí ptají, ale odpověď je složitá. Stejně jako u většiny věcí jsou rozlišujícími faktory záměr a používání, a to jak z hlediska očekávání, tak z hlediska času. Aplikace zůstává relativně neškodná, pokud k ní člověk přistupuje jako k jednorázové zábavě, kdy si může pohrát se svou vizáží a vidět se jinak než s odvážnějším make-upem nebo novým oblečením. Úskalí je stejné jako to, které se skrývá za lesklými, přepracovanými snímky s ad hoc filtry, které napadají Instagram. Lensa má tendenci navrhovat vyrýsovaná těla, siluety přesýpacích hodin, štíhlá a tvarovaná jen na určitých místech, s obrovskými, vypnutými prsy, dokonalými, evropskými rysy a bez nedokonalostí. Zkrátka zobrazuje zcela nerealistické já, a to je v pořádku, pokud jsme si toho vědomi a netrápíme se tím, abychom toto umělecké dílo učinili natolik reálným, jak se v poslední době, zdá se, stalo, že jsme se obrátili na plastického chirurga, abychom získali onen pohublý vzhled princezny nebo éterické víly. Nebezpečí, zejména pro ty, kteří již mají problémy se sebevědomím nebo tělesnou dysmorfií, spočívá v normalizování a zvnitřnění tohoto portrétu přepracovaného umělou inteligencí.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best