Home  /  Bulletin  /  6 tipů jak docílit toho, aby se váš víkend prodloužil

6 tipů jak docílit toho, aby se váš víkend prodloužil

Uběhnou vám vždycky ty nejlepší dva dny v týdnu příliš rychle? Tyto triky vám pomohou využít volný čas efektivněji.
08.09.2023
Text: Redakce
Foto: Getty Images

Také se vám zdá, že volný čas utíká mnohem rychleji než pracovní dny? Neexistují žádné zázračné triky, jak přidat více hodin o víkendu, ale existují způsoby, jak lépe využít volný čas a učinit tak víkendy plnohodnotnějšími. Pokud totiž budete jen pasivně čekat, může se stát, že po víkendu budete nakonec ještě více unavení a bez nálady.

1. Náplánujte si program

Je mnohem pravděpodobnější, že navštívíte nové muzeum nebo půjdete na procházku do lesa, pokud se domluvíte s přáteli a naplánujete si tuto aktivitu předem. I když vám plánování nemusí nutně prodloužit víkend, budete mít pocit, že jste svůj čas využili naplno, pokud jste udělali něco, na co jste se těšili.

2. Omezte čas strávený u displeje

Stačí rychlá kontrola notifikace - a uplyne další hodina, aniž bychom si vzpomněli, co jsme během ní dělali. Studie Amandy Baughanové z Washingtonské univerzity v Seattlu ukázala, že lidé, kteří tráví hodně času na sociálních sítích, mají zkreslené vnímání času a často se diví, že čas tak rychle utíká.

Samozřejmě je příjemné se o víkendu znovu podívat na film. Ale konzumujte média s rozvahou a snažte se trávit co nejvíce času offline - najednou budete mít mnohem více času.

3. Zpestřete si víkend

Pokud chcete vytvořit skutečný kontrast k pracovnímu týdnu, stimulujte o víkendu jiné oblasti mozku. Pokud máte velmi technickou práci nebo jste často na počítači, tvůrčí činnosti, jako je zahradničení, malování nebo vaření, mohou vašemu mozku dopřát odpočinek. Je vaše práce kreativnější? Pak zkuste fyzické aktivity: Jóga, návštěva horolezecké tělocvičny nebo pěší turistika vám dodají nové nápady a inspiraci!

4. O víkendu byste neměli pracovat

Když pracujete, jste napjatí - a unavení. V určitém okamžiku klesá radost z práce a motivace, klesá výkonnost a hromadí se chyby. Pokud tedy pracujete od pondělí do pátku, zkuste si vědomě vytvořit přestávky a v sobotu a v neděli neodpovídejte na e-maily, nebo ještě lépe: nečtěte je vůbec (příští víkend to taky zkusím).

Pokud není možné úkol dokončit v pátek večer, pomůže vám, když si nedokončené úkoly zapíšete: Napište si přesný seznam úkolů a poznamenejte si, kdy chcete který úkol v příštím týdnu dokončit - pak si úkoly v duchu odškrtávejte.

5. Najděte rovnováhu mezi odpočinkem a aktivitou

Odpočinek je důležitý, ale zůstat celý víkend na gauči nebo v posteli příliš nepomáhá. Protože pokud budete jen spát a sledovat Netflix, čas vám uteče jako voda. Spojte relaxaci s aktivitami, které vás inspirují. Možná jít na procházku s audioknihou? Nebo navštívit kamaráda, který si nedávno pořídil psa?

6. Soustřeďte se na daný okamžik

Snadněji se to řekne, než udělá, ale je to tak pravda: Pokud jste přítomni v daném okamžiku, prožijete skvělý víkend. Protože všímavost a meditace pomáhají vnímat čas pomaleji a vědoměji.

Když se v myšlenkách zatouláte k odeslanému e-mailu nebo k nadcházející schůzce, vraťte se do přítomného okamžiku. Můžete to dělat například pomocí svých pěti smyslů: Vyjmenujte pět věcí, které můžete vidět, čtyři, kterých se můžete dotknout, tři, které můžete slyšet, dvě, které můžete cítit, a jednu, kterou můžete ochutnat.

Jakmile se vrátíte do přítomného okamžiku, můžete se vědomě věnovat věcem, které vám přinášejí radost. A kdo by nechtěl zažít pocit radosti po celý víkend?

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best