Home  /  Bulletin  /  Algoritmy Twitteru mají být brzy odhaleny

Algoritmy Twitteru mají být brzy odhaleny

Majitel Twitteru Elon Musk chce zřejmě brzy splnit svůj slib a zajistit větší transparentnost v doporučování tweetů. Algoritmy používané pro výběr příspěvků pro jednotlivé uživatele mají být zveřejněny 31. března.
24.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Šéf Twitteru Elon Musk chce dodržet svůj slib a zajistit větší transparentnost při doporučování tweetů ve své službě krátkých zpráv. Algoritmy mají být brzy zveřejněny.

Technologický miliardář to oznámil v sobotu večer. Jako software s otevřeným zdrojovým kódem je budou moci analyzovat programátoři. Na Twitteru se tweety mohou zobrazovat buď v chronologickém pořadí - nebo vybrané softwarem, který má vybírat zajímavé a relevantní příspěvky pro každého uživatele. Musk před časem slíbil, že Twitter odhalí mechanismy, které za tímto výběrem stojí.

Transparentnost bude zpočátku " nepříjemná".

Při oznámení Musk mírnil očekávání od softwaru. Řekl, že je příliš složitý a že mu nebudou plně rozumět ani ti, kteří jsou za online službu zodpovědní. "Lidé objeví spoustu hloupostí," napsal na Twitteru. Transparentnost bude podle něj zpočátku "neuvěřitelně trapná", ale měla by rychle vést k lepším doporučením.

Minulý měsíc americká zpráva o tom, že Twitter dočasně zvýšil dosah Muskových tweetů v sekci "Pro vás", vyvedla dozorčí orgány v Německu z míry. Bavorský regulační úřad pro oblast nových médií (BLM) zahájil vyšetřování za účelem zahájení dohledového řízení. Musk popřel, že by došlo k úmyslnému zvýšení dosahu jeho příspěvků. Šlo pouze o softwarovou chybu, která odpovědi z hlediska váhy postavila na roveň tweetům. Uživatelé si všimli nápadně vysokého počtu Muskových tweetů s odpovědí mezi doporučenými příspěvky.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best