Home  /  Bulletin  /  Ano, i muži mají biologické hodiny

Ano, i muži mají biologické hodiny

Také vám tikají biologické hodiny - má to své důsledky, a přesto to není časovaná bomba.
17.01.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Biologické hodiny jsou výrazem, který je asociován pouze se ženami. Je skutečností, že s přibývajícím věkem je těhotenství obtížnější. Plodnost se snižuje a menopauza klepe na dveře. No, děkuji. Je také pravda, že muži mohou být otci dětí až do vysokého věku. Legenda němého filmu Charlie Chaplin měl celkem dvanáct dětí a jeho nejmladší dítě se narodilo, když mu bylo už 73 let. Chaplin je však výjimkou, protože, a teď musí být muži stateční, mužská plodnost se také stává obětí času. Zvuk, který po určitém věku muže doprovází, jsou biologické hodiny - tikají i u mužů.

I muži slyší tikot svých biologických hodin, což má vliv na jejich zdraví

Plodnost mužů klesá téměř současně s plodností žen. Tento pokles má znepokojivé důsledky jak pro možnost otcovství dítěte, tak i pro to, jak bude těhotenství pro matku zdravé.

Muži se stávají otci stále později a jejich plodnost se neustále snižuje

Podle údajů Statistického úřadu bylo otcům v roce 2020 v době narození prvního dítěte v průměru 33,2 roku. Průměrný věk otců se tak v posledních pěti letech téměř nepřetržitě zvyšuje. V roce 2015 byl průměrný věk otců prvorozených dětí stále 32,8 let. Ženy se rodí s omezenou zásobou vajíček, z nichž může vyrůst dítě, a navíc jich každý měsíc během měsíčního krvácení tisíce ztrácejí. Proto jim vždy říkali, aby s dětmi příliš dlouho neotáleli, pokud je to jejich životní plán. Muži byli z rovnice vynecháni. Ačkoli nedávný výzkum ukázal, že muži se mohou stát otci i ve vyšším věku, mužská plodnost začíná klesat ve stejném věku jako plodnost žen - mezi 35. a 40. rokem. S přibývajícím věkem klesá hladina testosteronu, což způsobuje, že orgány produkující spermie pracují pomaleji a méně efektivně. Při početí se spermie účastní jakéhosi evolučního závodu - pouze nejrychlejší a nejzdravější spermie mohou oplodnit vajíčko. Jednoduše řečeno to znamená, že čím je člověk starší, tím méně kvality a kvantity produkuje. Menší počet konkurentů v závodě znamená menší šanci, že žena vůbec otěhotní.

Kvalita a množství spermií mají vliv na otěhotnění

Jednoduše řečeno, je to jako stavět dům. Pokud není základ správný, vznikají problémy s vlastní konstrukcí. To platí i pro těhotenství. Kromě toho, že starším mužům ztěžují otcovství, vystavují ženy také zdravotním následkům. Počet živě narozených dětí se výrazně snižuje u těhotných žen ve věku 35 až 40 let, pokud byl mužský partner starší 40 let. I když je partnerka mladá a zdravá, lékařský výzkum zjistil, že sperma mužů ve věku 45 let a starších je vystavuje riziku těhotenských komplikací, jako je těhotenská cukrovka, vysoký krevní tlak a předčasný porod. Stejná studie zjistila, že u dětí, jejichž otcové jsou starší, je vyšší riziko nízké porodní hmotnosti a vrozených srdečních vad. Tyto problémy u novorozence pak s sebou nesou řadu dalších problémů. Studie jde dokonce tak daleko, že naznačuje, že se u dětí zvyšuje výskyt rakoviny a je u nich vyšší pravděpodobnost vzniku psychiatrických a kognitivních poruch, jako je schizofrenie a bipolární porucha. Jiné studie prokázaly, že riziko autismu se zvyšuje, pokud je otci více než 30 let. Kvalita spermií má tedy vliv na vývoj dítěte.

Co dělat, když mužům tikají biologické hodiny a touží mít děti?

To vše zní na první pohled velmi drsně. Dobrá zpráva je, že: Ještě není po všem. Pokud jste se však rozhodli stát se otcem v pozdějším věku, mělo by to hrát roli při vašich úvahách. Muži mohou udělat několik jednoduchých věcí, aby udrželi své plaváčky zdravé, a ti tak byli připraveni k akci, kdykoli budou chtít.

Zdravý životní styl

Už jste to slyšeli tisíckrát: zdravý životní styl snižuje riziko mnoha zdravotních problémů. Pravidelné cvičení, kvalitní strava a trocha omezení alkoholu a tabáku pomohou udržet vaše spermie zdravé po delší dobu.

Vzhůru ke specializovanému týmu

Pokud chcete mít jistotu, můžete zvážit provedení analýzy spermatu u odborníka na plodnost. To vám přesně ukáže, kolik, jak velké a jak dlouho žijící jsou vaše spermie. Analýza vám také ukáže, jak dlouho můžete čekat, než se stanete otcem.

Zmrazení spermatu

Ženy to dělají už dlouho. Vajíčka si zmrazí, aby je mohly použít v pozdějším věku. Muži mohou dělat totéž. Spermobanka je jednoduchý postup, při kterém se sperma odebírá a uchovává v laboratoři pro pozdější použití. Tuto možnost mají zejména muži, kteří podstoupili vasektomii, ale chtějí mít děti později.

Závěr: Ano, biologické hodiny u mužů tikají. Ale není to žádná časovaná bomba

Nikdo by se neměl cítit pod tlakem, aby založil rodinu, dokud na to není připraven. Už dávno bychom neměli nutit muže, aby se cítili provinile za to, že si jdou životem svým vlastním tempem a chtějí nejdřív upustit páru, aniž by mysleli na děti. Koneckonců existuje dostatek psychologických studií, které vidí výhodu v tom, že muž je starší otec. V podstatě lze říci, že lidé se stávají rodiči později, než tomu bylo u našich prarodičů - s pozitivními výsledky. Děti starších rodičů mají obvykle větší citové a finanční zabezpečení a podle některých studií mohou dokonce žít déle.

Biologické hodiny (jak u mužů, tak u žen) v posledních letech ztratily část své děsivosti. Je to také proto, že existují alternativy, jak mít dítě, nebo proto, že je naprosto v pořádku vědomě se rozhodnout děti nemít. Alternativní těhotenství, z nichž některá jsou možná pouze v zahraničí, nebo adopce jsou stále více normalizovány. Stejně tak různé rodinné konstelace, které se ještě před několika desetiletími zdály téměř nemyslitelné. Takže pokud se vás u štědrovečerní večeře příbuzní zeptají, jak si takhle plánujete život, protože tik, tik, tik, tik, uklidněte se, protože tikání není časovaná bomba.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best