Home  /  Bulletin  /  Audi vstupuje do F1

Audi vstupuje do F1

Německý výrobce automobilů Audi se od roku 2026 zapojí do mistrovství světa formule 1 jako dodavatel pohonných jednotek.
29.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Audi vstupuje do nejvyšší třídy motorsportu. Stalo se tak poté, co byly začátkem srpna zveřejněny nové předpisy pro pohonné jednotky, které byly navrženy speciálně s cílem umožnit a zatraktivnit vstup nováčků do sportu na konkurenceschopné úrovni. Od roku 2026 tak bude tato prémiová značka soutěžit v mistrovství světa FIA Formule 1 se speciálně vyvinutou pohonnou jednotkou. 

Pohonná jednotka se bude vyrábět v nejmodernějším centru Audi Sport Motorsport v Neuburgu an der Donau, nedaleko sídla společnosti AUDI AG v Ingolstadtu.  Je to poprvé po více než deseti letech, kdy bude pohonná jednotka Formule 1 vyráběna v Německu. Od roku 2026 se výkon pohonných jednotek, které se skládají z elektromotoru, baterie, řídicí elektroniky a spalovacího motoru, ve srovnání s dnešními pohonnými systémy F1 prudce zvýší. Elektromotor pak bude téměř stejně výkonný jako spalovací motor, který má výkon přibližně 400 kW (544 k). Vysoce účinné turbomotory o objemu 1,6 litru budou poháněny moderním ekologickým palivem.

Audi, které je součástí koncernu Volkswagen, dodalo, že rovněž podporuje plány F1 na udržitelnější a nákladově efektivnější provoz, přičemž v roce 2023 bude pro výrobce pohonných jednotek zaveden nákladový strop a F1 si stanoví cíl dosáhnout do roku 2030 nulových emisí uhlíku. Nová technická pravidla, která budou platit od roku 2026, se zaměřují na větší elektrifikaci a pokročilá udržitelná paliva.

Kromě stávajícího limitu nákladů pro týmy bude v roce 2023 zaveden limit nákladů pro výrobce pohonných jednotek. „S novými pravidly nastal ten správný čas, abychom se zapojili. Koneckonců jak Formule 1, tak Audi sledují stanovené cíle v oblasti udržitelného rozvoje,“ prozradil Markus Duesmann, generální ředitel Audi.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best