Home  /  Bulletin  /  Back to the office: 6 nejvíc cool kanceláří na světě

Back to the office: 6 nejvíc cool kanceláří na světě

Od skleněných koulí po vznášející se věže: Ukážeme vám šest nejpozoruhodnějších sídel firem po celém světě.
08.09.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Existují firemní centrály, které dalece přesahují rámec obyčejných kancelářských budov. Jsou navrženy slavnými architekty a mají nejen odrážet úspěch společnosti, ale také se samy stávají pamětihodnostmi - nebo vyvolávají kontroverze, jak nedávno dokázalo sídlo společnosti X v San Franciscu. Ukážeme vám šest obzvláště zajímavých firemních sídel z celého světa.

CCTV HQ, Čína

V Pekingu se nachází 237 metrů vysoké sídlo China Central Television. Budova se skládá ze dvou vzájemně propojených věží. Převis se táhne v délce 162 metrů a zahrnuje devět až třináct pater, v nichž sídlí vedení společnosti. Tato konstrukce má být schopna odolat nejen silnému větru, ale dokonce i zemětřesení.

Apple Park, USA

Apple Park, dříve známý jako Apple Campus 2, je působivé sídlo technologické společnosti Apple v kalifornském Cupertinu. Jedná se o obrovský prstenec o průměru téměř půl kilometru. Náklady na výstavbu, původně odhadované na tři miliardy amerických dolarů, se ve skutečnosti údajně pohybovaly kolem pěti miliard. Za návrh je zodpovědný architekt Norman Foster.

The Capital, Indie

The Capital v Bombaji se vyznačuje velkou oválnou strukturou ve svém středu. Stavba má obrovskou integrovanou LED obrazovku, na kterou se promítají firemní zprávy. Plášť budovy je z průhledného skla, které integruje inteligentní environmentální technologie. V The Capital má nájemní smlouvu více než 50 společností, sídlí zde mimo jiné jedna indická kreditní společnost.

BMW, Německo

Čtyřválcová budova BMW, známá také jako BMW Tower nebo BMW mrakodrap, je hlavní administrativní budovou a výraznou dominantou automobilky BMW v Mnichově. Výrazný design výškové budovy BMW charakterizují čtyři svislé válce uspořádané do kříže. Obzvláště pozoruhodná je statika budovy, protože válce nestojí na zemi, ale visí na výrazných konzolách - jakémsi zavěšení. Vyčnívají ze čtyř železobetonových trubek, které tvoří jádro budovy a poskytují prostor pro potrubí, výtahy a schodiště.

Aldar HQ, Spojené arabské emiráty

Sídlo společnosti Aldar je první kruhovou budovou svého druhu na Blízkém východě a nachází se v Al Raha v Abú Zabí ve Spojených arabských emirátech. Je vysoká 110 metrů a byla zapuštěna do země s ohledem na zlatý řez. Ačkoli v ní sídlí i jiné společnosti, je sídlem stejnojmenné společnosti a obchodníka s nemovitostmi Aldar.

Amazon Spheres, USA

Amazon Spheres jsou tři kulovité skleníky, které jsou součástí sídla společnosti Amazon v americkém Seattlu. Navrhla je společnost NBBJ a firma Site Workshop zabývající se krajinářskou architekturou. Tři skleněné kopule slouží jako odpočinkové a pracovní prostory pro zaměstnance. V koulích, které jsou vysoké tři až čtyři patra, se nachází 40 000 rostlin, zasedací místnosti a obchody. Jsou vyhrazeny především zaměstnancům Amazonu, ale jsou přístupné veřejnosti prostřednictvím týdenních prohlídek sídla a výstavy v přízemí.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best