Home  /  Bulletin  /  Balenciaga žaluje produkční společnost zodpovědnou za kontroverzní reklamní kampaň

Balenciaga žaluje produkční společnost zodpovědnou za kontroverzní reklamní kampaň

Společnost Balenciaga se rozhodla podat žalobu na produkční společnost North Six, Inc. a požaduje 25 milionů dolarů.
29.11.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Balenciaga

V návaznosti na kontroverzi, kterou vyvolaly dvě kampaně zveřejněné v posledních týdnech, se společnost Balenciaga rozhodla podat žalobu na produkční společnost North Six, Inc. a jejího zástupce Nicholase Des Jardinse, který byl zodpovědný za realizaci kampaní, a tvrdí, že se obžalovaní dopustili "nevysvětlitelných činů a opomenutí", které byly "zlovolné nebo přinejmenším nadměrně lehkomyslné". Kromě toho se i server The Fashion Law rozhodl podat žalobu, aby "požadoval náhradu značné škody, která mu byla způsobena v souvislosti s reklamní kampaní, kterou si u něj společnost Balenciaga objednala".

Společnost Balenciaga tvrdí, že bez jejího vědomí a souhlasu byly do fotografií z kampaně vloženy "určité dokumenty", včetně výňatku z rozhodnutí Nejvyššího soudu ve věci U.S. v. Williams z roku 2008, který se objevuje v pozadí obrázku zobrazujícího tašku Balenciaga a přesýpací hodiny adidas - společnost adidas však není v tomto případě žalobcem. Balenciaga tvrdí, že v důsledku pochybení žalovaných "členové veřejnosti, včetně médií, falešně a strašlivě spojili společnost Balenciaga s odporným a hluboce znepokojujícím předmětem rozsudku Soudního dvora" a že žalovaní jsou odpovědní společnosti Balenciaga za "veškerou škodu vyplývající z tohoto falešného spojení". To zahrnuje náhradu škody ve výši "nejméně 25 milionů USD".

Není jasné, jaké konkrétní nároky Balenciaga v souvislosti s žalobou uplatňuje - žaloba dosud nebyla nahrána do soudní databáze státu New York. Jisté však je, že žádný z fotografů obou kampaní nebyl v žalobě uveden jako žalovaný. Fotograf Gabriele Galimberti, který nafotil kampaň Objects, vydal tento týden prohlášení: "Nejsem v pozici, kdy bych mohl komentovat rozhodnutí společnosti Balenciaga, ale musím zdůraznit, že jsem neměl právo vybírat produkty, modely ani jejich kombinaci".

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best