Home  /  Bulletin  /  Benátky budou brzy označeny za ohroženou památku světového kulturního dědictví

Benátky budou brzy označeny za ohroženou památku světového kulturního dědictví

Italské úřady musí chránit Benátky, žádá UNESCO. Světovému kulturnímu městu hrozí "nevratné poškození", a proto by mělo být klasifikováno jako "ohrožené světové dědictví".
10.08.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Masový cestovní ruch, stavební boom a klimatické změny poškodily Benátky natolik, že UNESCO nyní doporučilo zařadit město mezi ohrožené památky světového dědictví. Pokud italské úřady neučiní více pro jeho ochranu, hrozí italskému městu na laguně "nevratné" poškození, uvedla kulturní organizace OSN v Paříži a zdůvodnila své doporučení. V září bude o klasifikaci hlasovat Rada světového dědictví členských států UNESCO.

Kvůli změně klimatu a cestovnímu ruchu

Kombinace vlivu člověkem způsobených a přírodních faktorů zhoršuje stavební situaci v Benátkách a způsobuje, že městská oblast "chátrá", uvedlo UNESCO ve zdůvodnění svého doporučení. Kromě vlivu cestovního ruchu a důsledků klimatických změn počítá kulturní organizace OSN mezi zhoršení stavu také výškové stavební projekty, které zanechávají "výrazný negativní vizuální dojem". Mnohé z těchto problémů jsou známy již řadu let.

Co označení znamená

Účelem označení "ohrožení" je podpořit lepší ochranu památek světového dědictví. Ve výjimečných případech může být lokalitě status světového dědictví také odebrán. Naposledy přišlo o své označení za světové dědictví UNESCO v roce 2021 britské pobřežní město Liverpool.

Unesco však kritizuje Itálii jako celek, že v řešení těchto složitých problémů "nedosahuje žádného významného pokroku". Opatření navržená vládou jsou "nedostatečná", Unesco si také stěžuje na "nedostatek celkové strategické vize". Italské úřady a skupiny občanské společnosti doma i v zahraničí měly projevit větší odhodlání chránit a zachovat "výjimečnou univerzální hodnotu" historického města a jeho lagun.

100 000 turistů za noc

Ostrovní město založené v 5. století je jedním z nejnavštěvovanějších na světě, plné architektonických skvostů a uměleckých děl. Ve špičce přenocuje až 100 000 turistů najednou a desítky tisíc denních návštěvníků. V Benátkách je stále "příliš mnoho masové turistiky a žádný udržitelný cestovní ruch - na úkor obyvatelstva. Benátky se nesmí změnit ve skanzen," řekl agentuře AFP diplomat UNESCO.

O doporučení UNESCO má v září rozhodnout Rada světového dědictví členských států organizace OSN. UNESCO prohlásilo Benátky a jejich laguny za světové dědictví v roce 1987. V roce 2021 Benátky jen o vlásek unikly zařazení na seznam světového dědictví Unesco v ohrožení díky změně pravidel pro výletní lodě, jejichž velké vlny podemílají základy města.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best