Home  /  Bulletin  /  Bude tento obrovský prstenec brzy kroužit kolem Burj Khalify?

Bude tento obrovský prstenec brzy kroužit kolem Burj Khalify?

Kolem Burj Khalify má v budoucnu vzniknout kruh s tramvají, parkem, obytnými domy a kancelářemi. Je však něco takového vůbec proveditelné?
21.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: ZNera Space

Experimentální architektonická kancelář ZNera Space představila velkolepý koncept: Vizualizace zobrazují obrovský prstenec kolem Burdž Chalífy, která je v současnosti s výškou 829,8 metru nejvyšší budovou světa.

Koncept se nazývá "Downtown Circle" a má být jakýmsi protipólem k velmi vertikálnímu panoramatu, jemuž dominují výškové budovy. Nemá však samozřejmě jen působivě vypadat, jak vysvětlují architekti Najmus Chowdry a Nils Remess: Pět sloupů by například mohlo sloužit k regulaci teploty a jako čističky vzduchu, které by zlepšily kvalitu ovzduší v okolí Burj Khalify.

Využití solární energie

V Dubaji je často více než 40 stupňů. Zatímco prstenec má tuto teplotu v areálu snížit, architekti chtějí slunce využít i jinak: Například na 550 metrů vysokém prstenci mají být instalovány solární panely. Kromě toho je tu ještě další technologie, jak vysvětluje Chowdry pro CNN: "Chceme použít solární vodíkové články. Je to technologie, kterou jsme použili již v předchozích projektech."

Solárně-vodíkový systém využívá sluneční energii, ale umožňuje její delší využití: dokáže přebytečnou sluneční energii ze slunečných dnů uchovávat efektivněji a trvale než bateriový systém krátkodobého skladování.

Jízda tramvají po okruhu

Další část projektu se točí kolem dopravy: plánuje se elektrický tramvajový systém, který může dosáhnout rychlosti až 100 km/h. Kromě toho zde bude Skypark - zelená oáza, kde bude možné pěstovat i potraviny. Remess a Chowdry tak chtějí do města vrátit zemědělství.

Poté, co se na internetu objevily první vizualizace projektu, se na projekt snesla vlna kritiky a otázek ohledně jeho proveditelnosti. "Některé komentáře byly velmi negativní. Ale nedávno nám někdo řekl: Co vypadá lépe, nahý prst nebo prst s prstenem? Myslím, že by tento projekt byl přínosem," říká Chowdry.

Projekt není v dohledné době realizovatelný

Architekti si však zároveň uvědomují, že projekt nelze v současné době realizovat - z finančních, ale především z praktických důvodů. Stavba by byla 550 metrů vysoká a měla by více než tři kilometry v průměru. Postavit to vše tak, aby byla dostatečně lehká, aby ji udrželo pět podpěr, ale zároveň dostatečně stabilní, aby bylo možné realizovat všechny nápady uvnitř, bude pravděpodobně výzvou, která si vyžádá ještě nějaký čas na doladění.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best