Home  /  Bulletin  /  Chris Hemsworth: Láska jako hrom

Chris Hemsworth: Láska jako hrom

Stejně jako řada hollywoodských hvězd před ním nepochází Chris Hemsworth z USA, ale z Austrálie. Zpočátku hrál malé role v televizních seriálech, ale ve svých 21 letech prorazil v telenovele Home and Away. Předtím, než se Chris přestěhoval za oceán, hrál surfaře a sportovního plavce Kima Hydea v celkem 178 epizodách. Jeho úspěch v Hollywoodu na sebe díky jistému komiksovému hrdinovi nenechal dlouho čekat.
11.08.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Rozený bůh

Od roku 2011, kdy Chris debutoval jako bůh hromu s kladivem Thor ve stejnojmenné filmové adaptaci marvelovského komiksu, hraje Australan v nejvyšší hollywoodské lize. Od té doby nejenže rozbušil ženská srdce jako Thor v celkem devíti filmech (Thor, Thor - Temné království, Marvel's The Avengers, Avengers: Age of Ultron, Doctor Strange, Thor: Ragnarok, Avengers: Infinity War, Avengers: Endgame a Thor: Love and Thunder), ale svým ztvárněním superhrdiny nadchl i mužské fanoušky.

Není malých rolí

Než se prosadil jako Thor, dostával herec zpočátku jen menší role. Ve Star Treku si například zahrál otce kapitána Jamese Kirka, kterého v této sci-fi sérii ztvárnil Chris Pine. Chris Hemsworth má tedy štěstí, že tvůrci filmu Thor neměli problém najmout relativního nováčka.

Má to v krvi

Zdá se, že Hemsworthovi mají talent v rodině, protože oba jeho bratři jsou také herci. Jeho mladší bratr Liam Hemsworth je dokonce přinejmenším stejně úspěšný a známý jako sám Chris. Je známý nejen díky svému vztahu se skandální Miley Cyrus, ale také díky roli Galea ve filmech Tribute to Panem. Chrisův starší bratr Luke byl dosud úspěšný hlavně v Austrálii, kde hrál mimo jiné v seriálu "Neighbours".

Chris, muž od rodiny

Mezitím má hrdina z obrazovky také svou malou rodinu, o kterou se s láskou stará. Od prosince 2010 je ženatý se španělskou herečkou Elsou Pataky. Jejich malá dcera India Rose se narodila v květnu 2012. Téměř o dva roky později se jejich štěstí naplnilo dvojčaty Tristanem a Sashou. Chris, který je, jak se na pravého australského dobrodruha sluší a patří, vášnivým surfařem, byl velmi nadšený, když mohl své děti naučit surfovat - jakmile uměly chodit, vyrazily na prknech do vln. A to, že je Chris vášnivým otcem, je vidět z jeho jiskřivých očí, když mluví o svém rodinném životě: „S dětmi je všechno ostatní méně důležité. Děti jsou prostě skvělé.“

Miluje svůj domov

Mezitím se rodina Hemsworthových přestěhovala z Los Angeles do Byron Bay - města v Chrisově rodné Austrálii. Nyní si může dovolit luxus, že nemusí být neustále po ruce. Nabídky se mu stále hrnou, aniž by musel pořád běhat na castingy. A pokud jde o surfování, Austrálie je stejně lepší volbou.

Nejvíc sexy muž na světě

V roli Thora ohromil nejen svým talentem, ale musel také změnit svůj vzhled a kvůli filmovému trháku přibrat více než 15 kilogramů svalové hmoty. To je úctyhodné, ale také se to vyplatilo, protože v listopadu 2014 byl tento pohledný Australan vyhlášen časopisem People v anketě Sexiest Man Alive. Vydal se tak ve stopách hvězd jako Adam Levine, Channing Tatum nebo krajan Hugh Jackman a stejně jako jeho předchůdci konečně dosáhl vrcholu hollywoodského Olympu.

Do svých rolí dává všechno

Ale hercovo tělo, ať už je jakkoli sexy, toho musí hodně vydržet. V rozhovoru s moderátorem Jimmym Kimmelem Chris prozradil, že kvůli roli kormidelníka lodi v nesnázích ve slavném filmu V srdci moře musel držet disciplinovanou dietu. Aby byl schopen autenticky ztvárnit hladovějícího námořníka, přijímal Chris několik týdnů pouze 500 kalorií denně. S koncem natáčení to ale v žádném případě neskončilo, protože pro svůj další film The Huntsman & The Ice Queen, prequel k filmu Snow White and the Huntsman, musel být samozřejmě jako Eric, Lovec, opět v nejlepší formě a řádně trénovat.

Chris jako producent

Přes všechnu zátěž však herec neusíná na vavřínech. Místo toho si stanovil nové cíle a chce v Hollywoodu nejen hrát před kamerou, ale také se podílet na práci v zákulisí. Chris již několik let plánuje, že se stane aktivním producentem následujícího projektu: Získal práva na román Steva Earla I'll Never Get Out Of This World Alive, který chce zfilmovat - samozřejmě se sebou v hlavní roli. Již nyní je uveden jako producent v titulcích jiných filmů: Jak v surfařském dokumentu Andy Irons: Kissed by God (2018), tak ve filmu Tyler Rake: Extraction (2020).

Bicepsy musí znovu vyrůst

Chris Hemsworth je díky své roli Thora zvyklý skákat po filmovém plátně jako urostlý hrdina s ocelovým tělem. V aktuálním projektu Netflixu se však herec australského původu musí pořádně rozšoupnout, protože Chris ve filmu ztvární bývalou wrestlerskou hvězdu Hulka Hogana. "Budu muset nabrat více svalů než kdykoli předtím," prohlásil Australan. O tom, že film nakonec nebude postrádat autenticitu, nelze pochybovat, když se v něm objeví tak zapálený herec, jakým je Chris Hemsworth. Kromě toho může získat cenné rady a triky od samotného starého mistra Hulka Hogana, který byl přizván jako konzultant a producent. Oživení "Hulkmánie" nemůže nic zkazit. Fanoušci však budou muset být trpěliví až do samotného uvedení - zatím není známo, kdy bude životopisný film uveden do kin.

Co jste o něm možná nevěděli:

Chris musel při castingu na roli Thora čelit tvrdé konkurenci - a to i vlastnímu bratrovi. Liam se o roli ucházel také, ale musel přiznat porážku.

Během svého působení v seriálu Home and Away měl v letech 2005-2006 vztah se svou seriálovou kolegyní Isabel Lucasovou ("Transformers - Odplata"), která je nyní úspěšná i v Hollywoodu. Oba jsou dodnes dobrými přáteli.

Než se Chris v Hollywoodu skutečně prosadil, zúčastnil se v roce 2006 australské verze taneční show "Dancing with the Stars" a obsadil páté místo.

Chrisovo tělo zdobí několik tetování. Na zápěstí má například runovým písmem iniciály své ženy a tří dětí. Na bicepsu má postavičku z dětské knížky "Oh, the Places You'll Go". Pro jeho filmy však musí být tetování vždy zakryté, což Chrise někdy dost rozčiluje, jak sám přiznal v jednom rozhovoru.

Chris už třikrát spolupracoval s režisérem Jossem Whedonem, mimo jiné na obou dílech Avengers. Napsal a produkoval také film Cabin in the Woods. V roce 2009 Chris ztvárnil jednu ze svých prvních hollywoodských rolí v hororu. Do kin se však film dostal až o tři roky později, kdy už byl Chris dávno známý díky filmu Thor.

Chris má anglické, německé, irské a skotské předky. Než odjel do L.A., musel se nejprve naučit americkou angličtinu. Americký dialekt studoval na "Screenwise Film + TV School for Actors" v Sydney.

Od roku 2017 je Chris členem exkluzivní Akademie filmového umění a věd, která jednou ročně uděluje Oscary.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best