Vztah mezi současným uměním a luxusní módou je stále bližší. Dokazují to iniciativy Françoise Pinaulta, generálního ředitele společnosti Kering, majitele aukční síně Christie's, který ji vlastní již více než dvacet let, a také patrona Palazzo Grassi a Punta Della Dogana v Benátkách a nedávno otevřené obchodní burzy v Paříži. To dokazují i ambice zakladatele a předsedy představenstva LVMH Bernarda Arnaulta, sběratele a šéfa Nadace Louise Vuittona, která má v Paříži své sídlo navržené Frankem O' Gehrym. Nová akvizice by však mohla otevřít nečekané možnosti a propojit umělecké galerie a nejvyšší patra luxusu ještě těsněji, citlivěji a ještě komplexněji, a to v návaznosti na fúzi nadnárodních společností, která by kromě změny dynamiky současné umělecké scény mohla vytvořit významný precedens ve světě sběratelů.
Podle informací, které koncem října zveřejnil italský deník Dagospia a o nichž informoval ArtTribune, jedná podle časopisu Forbes druhý nejbohatší muž světa po Elonu Muskovi Bernard Arnault s Larrym Gagosianem, kalifornským mecenášem arménského původu, o koupi stejnojmenné megagalerie, která byla založena v Los Angeles v roce 1980 a dnes má 19 poboček a dva obchody po celém světě. Fáma, která se začala šířit během pařížského týdne umění mezi stánky nového veletrhu Paris+, což Artnews a WWD okamžitě popřeli. Přesto by podle Kennyho Schachtera, uměleckého kritika a kurátora, nejen byla tato zpráva pravdivá, ale jednání by již byla uzavřena. „Mimořádná zpráva!“ - komentoval Schachter pod detailním portrétem Gagosiana, jak se na kolenou obouvá neznámou dámu: „Gagosianovu galerii prodali společnosti LVMH Bernarda Arnaulta. Komodizace umění jako dalšího sběratelského módního doplňku a luxusního předmětu je nyní dokončena.“
Pro Arnaulta by ovládnutí rozsáhlého impéria Gagosian znamenalo kontrolu nad stovkou nejlépe hodnocených světových umělců a také možnost uvést na trh mladé umělce, jak to obchodník s uměním nedávno udělal s Jadé Fadojutimi a Anne Weyant, čímž výrazně otřásl trhem s uměním. Pokud by se tato zpráva potvrdila, stala by se velká galerie poprvé součástí nadnárodní společnosti. Kromě pravdivosti samotné zprávy však zůstává mnoho otázek nezodpovězených: čím se stane síť galerií Gagosian v rukou Arnaulta? Jak se změní obchod s uměním? A jak bude integrován s ostatními podniky skupiny? Mnozí si totiž už delší dobu kladli otázku, co se stane s celou strukturou Larryho Gagosiana, kterému je 77 let a nemá žádné dědice, možná právě Arnaultův krok by mohl být odpovědí.