Home  /  Bulletin  /  Čína oznámila plán na získaní vzorků z Marsu
Čína oznámila plán na získaní vzorků z Marsu

Čína oznámila plán na získaní vzorků z Marsu

Čína doufá, že koncem roku 2028 odstartuje misi na návrat vzorků z Marsu nazvanou Tianwen-3. Ty by se měly vrátit do července 2031, tedy dva roky před společnou misí NASA a Evropské kosmické agentury.
28.06.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty images

NASA sice jako první úspěšně vysadila na povrchu Marsu sérii průzkumných vozítek, ale Čína doufá, že ji předběhne a stane se první zemí, která přiveze vzorky z rudé planety zpět na Zemi, prozradil server SpaceNews. Vzhledem k působivým výsledkům v posledních letech – Čína se stala druhou zemí, která v roce 2020 přistála s roverem na Marsu – má čínský vesmírný program obrovskou šanci, že se mu podaří plánovanou misi splnit.

Čínská mise nejprve vyšle na Mars super těžkou raketu, která odebere vzorky místní půdy a s jejíž pomocí se vrátí zpět na Zemi. Země staví na řadě předešlých zkušeností – na oběžnou dráhu Marsu v minulosti vyslala sondu Tianwen-1, na povrchu rudé planety přistálo vozítko Zhurong a při misi Chang'e-5 úspěšně získala měsíční vzorky.

Zatímco NASA je zaneprázdněna jinými projekty, jako je návrat astronautů na povrch Měsíce, Čína se rychle stává zemí, kterou bychom měli pozorně sledovat, co se týče plánovaných vesmírných misí.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best