Home  /  Bulletin  /  Co byste měli vědět o letošním nablýskaném Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách

Co byste měli vědět o letošním nablýskaném Mezinárodním filmovém festivalu v Benátkách

Hugh Jackman, Cate Blanchett, Lars von Trier a Harry Styles: filmový festival v Benátkách v roce 2022 slibuje spoustu hollywoodských hvězd, popu i uměleckých filmů. Kdy akce začíná a kdo jsou nominovaní?
30.08.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Letošní 79. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Benátkách, se bude konat na ostrově Lido od 31. srpna do 10. září 2022. Spolu s Berlinale a festivalem v Cannes je jedním ze tří nejvýznamnějších A festivalů na světě a již pojedenácté jej řídí Alberto Barbera.

Mezi pozvanými hosty je popová hvězda a herec Harry Styles a jeho partnerka, režisérka Olivia Wilde, jejíž nový film Don't Worry Darling bude mít v Benátkách premiéru. Filmoví fanoušci se mohou těšit také na Hugha Jackmana, Lauru Dern, Timothée Chalameta, Larse von Triera, Adama Drivera nebo Cate Blanchett. Celkem 23 filmů je zařazeno do soutěže o nejlepší film, a tedy i o hlavní cenu, Zlatého lva. Předsedkyní sedmičlenné poroty bude americká herečka Julianne Moore.

Čtyři filmy Netflixu v soutěži

Festival zahájí americký film Noaha Baumbacha (natočil s Driverem už film Marriage Story) White Noise s Adamem Driverem (Adam Driver hraje ve filmu muže od rodiny, který se stává paranoidním nejen kvůli blížícímu se mraku jedovatého plynu), Gretou Gerwig a německým hercem Larsem Eidingerem. Jedná se o filmovou adaptaci románu Dona DeLilla. Je to letos poprvé, co se produkce společnosti Netflix dočkala pocty zahájit tradiční filmový festival. Filmová adaptace však není jedinou produkcí Netflixu, která se v Benátkách objeví v hlavní roli - stejně jako loni. Na rozdíl od festivalu v Cannes nemají Benátky vůči Netflixu žádné výhrady.

Životopisný film společnosti Netflix Blonde o Marilyn Monroe (režie: Andrew Dominik) s Anou de Armas a Adrienem Brodym je jedním z nejočekávanějších uvedení. Stane se z něho trhák sezóny? V soutěži se objevují i další dvě velké produkce tohoto streamovacího giganta: Bardo je nový film mexického držitele Oscara Alejandra G. Iñárritu. A Romain Gavras, syn filmového režiséra Constantina Costy-Gavrase, má na kontě film Athena.

Timothée Chalamet jako kanibal, Brandan Fraser jako velryba

S Hughem Jackmanem se v Benátkách na červeném koberci očekává největší hvězda. Australan hraje hlavní roli ve filmu The Son, volném pokračování filmu The Father s Anthonym Hopkinsem.

Brendan Fraser by mohl v Benátkách zažít svůj velký comeback. Dávno zapomenutá hvězda filmu Mumie ztělesňuje groteskně tlustého muže ve filmu The Whale. Režisérem je Darren Aronofsky. Stejně jako Jackman je i Fraser díky této roli považován za jednoho z prvních favoritů na Oscara.

Groteskně zní i premisa filmu Bones and All: Timothée Chalamet a kanadská herečka Taylor Russell hrají mladý pár s kanibalistickými sklony. Režisérem je Luca Guadagnino, který už s Chalametem natočil film Call Me by Your Name.

Přehled nominovaných

All the Beauty and the Bloodshed (USA), dokumentární film

Argentina, 1985 (Argentina, USA), politický thriller

Athena (Francie), akční drama

The Banshees of Inisherin (Irsko, USA, Velká Británie), drama

Bardo, falsa crónica de unas cuantas verdades (Mexiko), komedie

Blonde (USA), filmový životopis

Bones and All (USA), hororové drama

Chiara (Itálie, Belgie), historické drama

Un couple (Francie, USA), drama

Les enfants des autres (Francie), tragikomedie

The Eternal Daughter (Velká Británie, USA), mysteriózní drama

L'immensità (Itálie, Francie), drama

Khers nist (Írán), drama

Love Life (Japonsko, Francie), vztahové drama

Les miens (Francie), rodinné drama

Monica (USA, Itálie), drama

Saint Omer (Francie), drama

Shab, Dakheli, Divar (Írán), drama

Il signore delle formiche (Itálie), historické drama

The Son (Velká Británie), rodinné drama

Tár (USA), hudební drama

The Whale (USA), tragikomedie

White Noise (USA), mysteriózní drama

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best