Home  /  Bulletin  /  Co dělají Finové jinak?

Co dělají Finové jinak?

Nejšťastnější lidé žijí již šestým rokem po sobě ve Finsku.
02.08.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

S rozlohou srovnatelnou s Německem, ale s pouhými 5,5 milionu obyvatel je Finsko jednou z nejřidčeji osídlených zemí na světě. V mezinárodním srovnání však tato skandinávská země vede téměř ve všech oblastech: ve zprávě PISA, v medailové tabulce v zimních sportech i ve World Happiness Report. Proč žijí nejšťastnější lidé ve Finsku?

Jaké jsou důvody toho, že je Finsko nejšťastnější zemí na světě - již pošesté v řadě?


Když si představíte Finsko, vybaví se vám losi, tisíce jezer, stejně tolik saun a bolestná heavymetalová hudba. Finsko již šest let po sobě dosahuje nejvyššího skóre spokojenosti mezi 146 zúčastněnými zeměmi v celosvětovém průzkumu World Happiness Report (WHR). WHR pro své výsledky hodnotí postoj účastníků k životu a také pozitivní a negativní emoce. V každé zemi se ho účastní přibližně 1 000 lidí. V letošním roce se Česko umístilo na 1á. místě ze 146, což není špatné. Ale možná bychom se mohli od Finů ještě něco naučit?

3 věci, které Finové dělají jinak

Jaké je tedy tajemství Finů? Tyto tři důvody jsou součástí celého obrazu:

  • Vzájemná důvěra

Ve Finsku panuje silná důvěra v komunitu a v ostatní lidi. Rodiče například nechávají své děti chodit do školy samotné již v raném věku a věří, že se tam dostanou v pořádku. Je běžné nechávat děti venku, zatímco rodiče jdou nakupovat nebo na kávu. Tato důvěra se odráží i v sociálních experimentech, jako je ztráta peněženky, kdy se většina ztracených peněženek vrátila ve Finsku. Pokud něco ztratíte, můžete si být ve Finsku relativně jisti, že se to najde.

  • Výhody přírody

Příroda hraje v životě Finů velkou roli. Studie ukazují, že příroda má pro velkou část obyvatel velký význam, dodává jim vnitřní klid, pohodu a novou energii. Finsko se svými lesy a okolní přírodou nabízí mnoho příležitostí k odpočinku a užívání si výhod přírody. I v městských oblastech se nacházejí parky a zelené plochy, které lze navštívit. Vliv přírody na pohodu byl prokázán různými studiemi.

  • Žádné porovnávání s jinými zeměmi

Na rozdíl od mnoha jiných zemí nemají Finové tendenci se neustále srovnávat s ostatními nebo si stěžovat na svou zemi. Panuje zde mentalita "buďte spokojeni s tím, co máte". Finové zastávají postoj, že byste neměli své štěstí srovnávat s ostatními nebo se jím chlubit. Tento postoj jim umožňuje žít svobodnější a méně soutěživý život a soustředit se na vlastní blaho.

Finové tak mají svobodné děti, důvěřují svému okolí, mají blízko k přírodě a daří se jim skloubit život s rodinou a prací.

Lidé ve Finsku nejsou z označení nejšťastnější země nutně nadšeni

Každý rok, když je zveřejněn žebříček a Finsko se opět umístí na prvním místě, vzniká v zemi velká diskuse o tom, jak je to možné. Samotní Finové nejsou tímto oceněním nijak zvlášť nadšeni. S klopením očí a hlubokými povzdechy by nejraději označení "nejšťastnější země" zrušili a nahradili ho označením "nejspokojenější země". Finové se nepovažují za nijak zvlášť šťastné lidi. Naopak, tato země dokáže být značně pesimistická. Lidé jsou tam často popisováni jako introvertní a uzavření. Část problému spočívá v samotné studii, kterou provedl nezávislý tým odborníků. Účastníci byli požádáni, aby ohodnotili svůj vlastní život na stupnici od nuly do deseti. Položená otázka zní: "Jak jste v současné době spokojeni se svým životem? Člověk v ní marně hledá štěstí. Ale "World Happiness Report" zní lépe než "World Satisfaction Report", že?

Článek vyšel v originále na Esquire.de

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best