Home  /  Bulletin  /  Co nám prozrazují odpadní vody: V těchto městech je užívání drog „na úrovni“

Co nám prozrazují odpadní vody: V těchto městech je užívání drog „na úrovni“

V odpadních vodách evropských měst každoročně končí mnoho drog, což prozrazuje mnohé o spotřebě jejich obyvatel.
20.04.2023
Text: Yvonne Dewerne
Foto: Getty Images

Nad odpadními vodami ohrnujeme nos. Doslova. Ten zápach je málokdy příjemný a kdo by chtěl vědět, co všechno ve vodě plave? No, Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost (EMCDDA) to chce vědět. A tak agentura zjišťovala, zda a jaká rezidua drog lze nalézt ve více než 100 evropských městech.

Odpadní vody odhalují, jaké drogy se užívají v evropských městech

V rámci nejnovější studie EMCDDA byly v období od března do dubna 2022 denně po dobu jednoho týdne analyzovány vzorky odpadních vod v povodí čistíren odpadních vod. Vzorky odpadních vod od přibližně 54 milionů lidí byly testovány na přítomnost zbytků kokainu, amfetaminu, metamfetaminu, MDMA/ecstasy a ketaminu a také konopí - s překvapivými výsledky.

Velké regionální rozdíly v užívání drog

Které drogy jsou oblíbené, závisí nejen na penězích, ale také na tom, jak snadno je lze sehnat. Kokain se užívá zejména ve městech v západní a jižní části Evropy, zatímco mnohem levnější speed (amfetamin) se vyskytuje zejména ve stokách na severu a východě. Největším evropským místem pro kokain jsou Antverpy, což je dáno i tím, že se v tomto městě nachází přístav, protože právě odtud se droga do Evropy dostává. Následuje Tarragona ve Španělsku, Amsterdam, Brusel a Curych. Ve střední Evropě se přednostně konzumuje pervitin. Jedním z důvodů je pravděpodobně to, že místa výroby se nacházejí především v České republice. S tímto vědomím nepřekvapí závěr studie, že nejvíce pervitinu se užívá ve městě Ostrava. Následují další dvě města v České republice: hlavní město Praha a lázeňské město Karlovy Vary. Pak následuje Německo s městem Chemnitz, po němž následují Drážďany a Erfurt.

Speed populární ve Švédsku

Zdá se, že Švédsko si speed oblíbilo. V posledních třech letech zde byla zjištěna nejvyšší koncentrace v odpadních vodách. Na prvním místě žebříčku jsou švédská města Gälve a Sandviken. Obě města se nacházejí v blízkosti kontejnerového přístavu. Letos následují Antverpy a dvě německá města Saarbrücken a Dülmen.

Konopí se objevuje ve všech městech

Konopí bylo nalezeno ve všech testovaných odpadních vodách, ale největší množství bylo nalezeno v Ženevě. Amsterdam je hlavním městem uživatelů extáze. V Německu získává prvenství Berlín, který je v celoevropském srovnání na osmém místě v užívání MDMA. Nejvyšší množství ketaminu bylo naměřeno v Barceloně, Lisabonu, Kodani a Miláně.

Užívání drog na vzestupu

Podle studie Evropského monitorovacího centra pro drogy a drogovou závislost jasně vyplývá, že obecné užívání drog a konkrétně kokainu v posledních letech vzrostlo. Od roku 2011 do roku 2015 by tedy v testovaných městech poměrně stabilní obraz užívání kokainu. Již v roce 2016 se projevila mírná změna. V roce 2021 čísla explodovala. Ve 32 městech bylo v odpadních vodách zjištěno více kokainu než v předchozím roce.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best