Home  /  Bulletin  /  Co se učí na univerzitě Kanyeho Westa?

Co se učí na univerzitě Kanyeho Westa?

Nedělní mše, lekce parkouru a ředitelka bez pedagogického vzdělání. Jak to vypadá ve škole Donda Academy?
22.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Donda Academy

Umělecké ambice Kanyeho Westa neznají hranice ani konkrétní obor. Po roce plném úspěchů, od spolupráce se společnostmi Adidas a Gap až po Stem Players v technologickém sektoru, se nyní Ye zaměřuje na vzdělávání. Před několika týdny  na Instagramu zveřejnil fotografie studentů Donda Academy, kteří na sobě měli první školní den uniformy složené výhradně z kousků z collabu Yeezy x Gap, a v popisku si ještě stihnul postěžovat, že jeho čtyři děti tuto školu nenavštěvují.

Na internetových stránkách této veřejné školy se sídlem v kalifornském Simi Valley, pojmenované po Yeově zesnulé matce, je instituce popsaná jako „soukromá univerzita, kam se může díky finanční pomoci a stipendiím založeným na zásluhách přihlásit kdokoli bez ohledu na finanční situaci“ a kde „si studenti budují svou víru a vyrůstají ve společenství prostřednictvím každodenního modlení a nedělních bohoslužeb“.

Přestože myšlenka vytvořit institut, který připraví studenty na to, aby se stali „příští generací vůdců“ prostřednictvím „etiky integrity a péče“, je součástí Yeových plánů již od roku 2020, kdy byl projekt Yeezy Christian Academy poprvé oznámen, škola zatím poskytla jen velmi málo informací o tom, jaký druh vzdělání hodlá nabízet. 

Zatímco jiné americké státní školy mají na svých stránkách k dispozici detailní popis jednotlivých kurzů, programů a přehled učitelů, Donda Academy, která zatím není oficiálně akreditovaná, se zatím může pochlubit pouze návštěvami celebrit, včetně samotného zakladatele. Na webových stránkách akademie se pouze uvádí, že denní rozvrh studentů zahrnuje „základní jazykové, matematické a přírodovědné kurzy, obědy a přestávky a obohacující kurzy včetně světových jazyků, výtvarného umění, filmu, sboru a parkouru“.

Časopis Rolling Stone také zjistil, že ředitelka a výkonná ředitelka školy uvedená na webových stránkách, Brianne Campbell, stejně jako ředitelka sborového programu, nikdy nezastávala formální pedagogickou funkci a její pedagogické zkušenosti se omezují na soukromé hodiny klavíru, kytary a zpěvu pro studenty v jejím domě. 

Nejenže webové stránky uvádějí jen velmi málo informací o kurzech, učitelském sboru, zásadách a pravidlech instituce, ale studenti a rodiče jsou žádáni o podepsání dohody o mlčenlivosti, kterou školní poradce označuje jako „neformální dohodu“. Mezi několika málo zprávami, o nichž informoval časopis Rolling Stones, je i vyjádření Malika Yusefa, producenta a dlouholetého spolupracovníka Kanye Westa, který tvrdí, že školu pomáhal založit, a o Donda Academy hovoří jako o první části rapperova pětiletého plánu vybudovat několik kampusů po celé zemi.

Yusef popsal, že někteří ze studentů jsou děti Westových spolupracovníků, kreativců a dalších celebrit, jako je Keyshia Cole, zatímco na internetu kolují fotografie dětí, které se shromažďují v prázdném skladu a obědvají u skládacích stolů v přítomnosti hráče Celtics Jaylena Browna. Zatím nevíme, jak tato výchovný kurz Kanyeho Westa dopadne, ale zatím se zdá, že zdaleka nedosahuje úrovně, o kterou rapper usiluje.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best