Vytváření strategických aliancí na více úrovních je již dlouho považováno za jedinečnou vlastnost lidských společností. Vědci nyní zjistili, že delfíni skákaví na západním pobřeží Austrálie vytvářejí velmi podobné spolupracující skupiny.
Jiné cíle
Podle studie se cíle chytrých mořských savců velmi liší od těch lidských. Podle výsledků studie jim nejde o ekonomické výhody nebo vojenské operace, ale pouze o získání přístupu k samicím.
Mezinárodní vědci pod vedením Bristolské univerzity nedávno zkoumali sociální sítě 121 samců delfínů skákavých v zátoce Shark Bay 800 kilometrů severně od Perthu. Výsledek všechny překvapil: „Všech 121 samců je přímo či nepřímo propojeno v sociálních skupinách v největší známé alianční síti kromě těch lidských.“ Vědci své výsledky prezentují ve sborníku americké Národní akademie věd („PNAS“).
Tři pořadí v soutěži o samičky
Samci delfínů vytvářejí v soutěži o samice tři úrovně aliancí neboli „řádů“: Spojenectví prvního řádu mezi dvěma nebo třemi samci zahrnuje kooperativní život s jednotlivými samicemi.
Aliance druhého řádu se skládají ze čtyř až maximálně 14 nepříbuzných samců, kteří soupeří s ostatními aliancemi o přístup k samicím. Aliance třetího řádu zase zahrnují celé skupiny druhého řádu, které vzájemně spolupracují.
„Spolupráce mezi spojenci je v lidských společnostech běžná a je jedním ze základních prvků našeho úspěšného života,“ vysvětlila spoluautorka článku Stephanie King. „Naše schopnost vytvářet strategické, kooperativní vztahy na mnoha společenských úrovních, jako jsou obchodní nebo vojenské aliance - a to jak na národní, tak na mezinárodní úrovni - byla kdysi považována za jedinečnou pro náš druh.“
Spolupráce mezi skupinami
Takové víceúrovňové alianční sítě by mohli využívat i delfíni, a to ve velkém měřítku. Studie navíc prokázala, že delfíni skákaví nespoléhají pouze na velikost, ale především na spolupráci mezi jednotlivými skupinami, pokud jde o trávení většího množství času se samicemi. To v konečném důsledku zvyšuje reprodukční úspěch, zdůraznila S.King.
Dosavadní snahy o pochopení sociální evoluce člověka se omezovaly téměř výhradně na srovnání s jinými primáty, zejména šimpanzi a paviány, pokračuje studie. Je však stále jasnější, že důležité poznatky lze získat také na základě porovnávání lidí a vzdálenějších příbuzných tvorů.