Home  /  Bulletin  /  Dnešní Apple Keynote: Tyto nové funkce na vás čekají na iPhone 15

Dnešní Apple Keynote: Tyto nové funkce na vás čekají na iPhone 15

Apple představuje opět po roce své nejnovější iPhony. Zde se dozvíte, jaké nové funkce můžete od chytrých telefonů očekávat.
12.09.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Dnes v 19:00 hodin je keynote společnosti Apple opět za dveřmi: výrobce elektroniky představí pod heslem Wonderlust svou nejnovější generaci chytrých telefonů - řadu iPhone 15. Očekává se také představení nových hodinek Apple Watch. Akce, která se bude konat v Apple Parku v Cupertinu, bude živě přenášena na webových stránkách společnosti Apple a také na Youtube. Známé jsou již některé novinky, které budou představeny spolu s telefony.

Port USB-C

Největší novinkou bude pravděpodobně to, že nástupci iPhonu 14 budou poprvé spoléhat na rozhraní USB-C. Toto připojení, které se již prosadilo mezi smartphony s Androidem, tak nahradí rozhraní Lightning, které iPhony mají od roku 2012. Připojení USB-C se dříve vyskytovalo pouze u produktů Apple, jako jsou iPady a MacBooky.

Načasování změny není náhodné: Apple již v roce 2022 oznámil, že v budoucnu přejde na USB-C, aby vyhověl předpisům EU. Od podzimu 2024 musí mít takové rozhraní všechny tablety a mobilní telefony prodávané v Evropské unii. 

Rychlý přenos pravděpodobně pouze s modelem Pro

Další výhodou USB-C je, že baterie nových iPhonů lze nabíjet rychleji než s konektorem Lightning. Pokud jde o přenos dat, záleží na podporovaném standardu příslušného konektoru, zda lze dosáhnout zlepšení. Odborníci předpokládají, že USB 3.2 nebo Thunderbolt 3 budou podporovat pouze verze iPhone Pro. Zatímco s nimi je možné dosáhnout rychlosti 20 až 40 gigabitů za sekundu, levnější iPhone 15 bude mít pravděpodobně USB 2.0, s nímž je možný přenos pouze 480 megabitů za sekundu - stejně jako dříve s konektorem Lightning.

Díky portu USB-C by v budoucnu mělo být s iPhonem kompatibilních více zařízení, například externí monitory, ale není to zaručeno. Lze proto předpokládat, že Apple zavede označení, které bude označovat produkty spolupracující s nejnovější generací iPhonu. Pro příslušenství, které lze použít pouze s konektorem Lightning, může být nápravou adaptér.

Dynamic Island u všech modelů

Takzvaný "Dynamic Island" nahradí u všech modelů předchozí "Notch". Tuto funkci měly pouze modely Pro čtrnácté generace iPhonů. "Dynamický ostrov" označuje výřez na horním okraji obrazovky zařízení. Apple zde instaluje senzory a kamery. Kromě toho může místo zobrazovat informace například o skladbách, které smartphone právě přehrává.

Titanový kryt modelů Pro

Modely Pro nové generace mají dostat rám z titanu, který má snížit hmotnost přístrojů asi o deset procent oproti předchůdcům, jak uvádí "Bloomberg". Dříve se pro modely Pro používala nerezová ocel. U základních modelů se žádné novinky nechystají: ty budou pravděpodobně i nadále vyrobeny z hliníku.

Fotoaparát

Podle spekulací budou všechny nové modely iPhonu vybaveny vylepšeným fotoaparátem, přičemž u modelu Pro Max budou vylepšení ještě výraznější. Podle MacRumors budou iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max používat stejný 48megapixelový snímač Sony, který byl použit v iPhonu 14 Pro. Uživatelé přecházející z loňských telefonů tedy pravděpodobně nezaznamenají žádné výrazné zlepšení při pořizování snímků hlavním fotoaparátem.

Očekává se, že iPhone 15 Pro i iPhone 15 Pro Max dostanou nové objektivy, pokud jde o zoom. Zatímco však iPhone 15 Pro bude údajně stále vybaven 12megapixelovým teleobjektivem s trojnásobným optickým zoomem, iPhone 15 Pro Max prý dostane nový periskopový objektiv s až šestinásobným optickým zoomem. Analytici předpokládají, že Apple vybaví iPhone 15 a iPhone 15 Plus 48megapixelovým širokoúhlým snímačem. Tímto způsobem by Apple do letošních levnějších modelů přenesl všechny výhody hlavního fotoaparátu iPhonu 14 Pro.

Action button

iPhone obdrží nové programovatelné tlačítko. Místo tlačítka pro ztlumení zvuku bude zavedeno tzv. akční tlačítko. To může převzít různé funkce, například ztlumení telefonu, aktivaci svítilny, otevření fotoaparátu nebo vyvolání nastavení přístupnosti.

Ceny?

Jako vždy nás zajímají také ceny nových modelů. Ty by mohly být s novou generací ještě vyšší. Podle zvěstí se však ceny zvýší pouze u nejvyšších modelů, zatímco základní modely zůstanou přibližně na stejné ceně. Například iPhone 15 Pro bude o 100 dolarů dražší než předchozí generace, Pro Max možná dokonce o 200 dolarů. Zatím není jasné, jak přesně se změní ceny v korunách.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best