Home  /  Bulletin  /  Dokážete vyslovit název této vesnice?

Dokážete vyslovit název této vesnice?

Tady nikdo neusnul na klávesnici, jedná se o nejdelší název obce v Evropě. Vítejte ve velšské přímořské vesnici Llanfairpwllgwyngyllgogerychw - yrndrobwllllllantysiliogogogoch.
15.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: imago images/Christian Goupi

Jste připraveni na nejdelší název obce v Evropě? Pokud se tam někdy na dovolené ztratíte a budete potřebovat taxi, je to opravdový jazykolam:

Llanfairpwllgwyngyllgogerychw - yrndrobwllllllantysiliogogogoch

Místo s tímto neuvěřitelně dlouhým názvem se nachází na severozápadním pobřeží ve Walesu na ostrově Anglesey.

Neméně matoucí je mimochodem i význam názvu obce. Je to "kostel Panny Marie v dutině bílých lísků u rychtářského víru a kostel Tysilio u červené jeskyně" - naprosto logické, že? Každopádně místním obyvatelům připadá název příliš dlouhý, obvykle vesnici říkají prostě Llanfairpwll nebo Llanfair (St. Mary's).

Od nápadu ševce až po knihu rekordů

Příběh, který se skrývá za dlouhým názvem vesnice, je docela chytrý. Původní název velšské vesnice totiž zněl jednoduše Llanfair Pwllgwyngyll, dokud v 19. století jistý švec nedostal záblesk inspirace.

Dlouhý název vymyslel jako jazykovou hříčku, aby tehdejší vesnici zatraktivnil pro obchod a přiměl železniční společnost postavit zde stanici na hlavní trati z Londýna do Manchesteru a Holyheadu.

Dnes je oficiální název obce s 58 písmeny považován za nejdelší v celé Evropě - a v roce 2022 se dostal do Guinnessovy knihy rekordů jako nejdelší jednoslovná doména na světě. Název pomohl pobřežní vesnici stát se tak známou, že se stala turistickým cílem a nejznámější vesnicí v celém Walesu.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best