Home  /  Bulletin  /  Elon Musk chce lidem brzy implantovat počítačové čipy do mozku

Elon Musk chce lidem brzy implantovat počítačové čipy do mozku

Elon Musk chce se svou společností Neuralink již za šest měsíců zahájit klinické testy na lidech, kterým nechá do mozku implantovat počítačové čipy. Budou však "velmi opatrní".
08.12.2022
Text: Alex Mayer
Foto: IMAGO

Šéf Tesly a Twitteru Elon Musk chce do konce příštího roku s jednou ze svých dalších společností zahájit testy s počítačovými čipy v mozku. Musk oznámil na středeční výroční tiskové konferenci svého startupu, že Neuralink bude schopen implantát do mozku člověka vložit do šesti měsíců. Rozhraní vytvořené společností Neuralink podle něj umožní komunikovat s počítači přímo prostřednictvím myšlenek.

"Samozřejmě chceme být velmi opatrní a ujistit se, že to funguje dobře, než vložíme zařízení do člověka," řekl Musk, ale "myslím, že jsme většinu naší dokumentace předložili (regulačnímu úřadu) FDA."

Implementace je otevřená

Není jasné, zda bude projekt skutečně realizován. Miliardář je známý tím, že pro své společnosti vyhlašuje ambiciózní cíle, z nichž některé se pak nikdy neuskuteční. I nyní má Neuralink zpoždění: v červenci 2019 Musk oznámil, že první testy na lidech bude moci provést v následujícím roce. Prototypy o velikosti mince však byly zatím implantovány pouze zvířatům. Při prezentaci Neuralinku bylo opicím předvedeno "hraní" jednoduchých videoher nebo pohybování kurzorem na obrazovce pomocí mozkového čipu.

V minulosti se ozývala kritika těchto experimentů. V únoru 2022 vyšlo najevo, že ze zhruba 23 opic makaků vybraných pro pokusy s implantáty jich žije už jen sedm. Podle organizace na ochranu zvířat byly opice mučeny a některé z nich měly krvácení do mozku nebo vředy.

"Samozřejmě chceme být velmi opatrní a ujistit se, že to dobře funguje, než umístíme zařízení do člověka." Elon Musk, CEO společnosti Neuralink

Velké plány

Musk chce pomocí rozhraní léčit neurologická onemocnění. Hudba má být rovněž přenášena přímo do lidského mozku. V současné době vyvíjí další implantáty, které se budou vkládat do míchy nebo očí, aby byla obnovena pohyblivost nebo zrak. Musk však říká, že jeho hlavním cílem je zajistit, aby lidé nebyli intelektuálně zahlceni systémy umělé inteligence.

Neuralink není jedinou společností, která pracuje na rozhraní mozek-počítač. V červenci konkurenční společnost Synchron oznámila, že jako první implantovala čip do mozku pacienta v USA.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best