Home  /  Bulletin  /  Hvězdný režisér Lars von Trier trpí Parkinsonovou chorobou

Hvězdný režisér Lars von Trier trpí Parkinsonovou chorobou

Larsu von Trierovi byla diagnostikována Parkinsonova nemoc. Informoval o tom v pondělí dánský rozhlas DR s odvoláním na produkční společnost Zentropa, která dánského filmaře zastupuje. Podle zprávy je však režisér navzdory diagnóze v dobré náladě. Kvůli příznakům se léčí, v práci na mini hororové sérii "Riget Exodus“ bude moci pokračovat, jak bylo plánováno. Podle zprávy až do premiéry koncem tohoto roku bude poskytovat rozhovory pouze v omezené míře.
09.08.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Von Trier, který za své příjmení vděčí tomu, že předkové jeho nevlastního otce kdysi emigrovali z Trieru do Dánska, získal v roce 2000 Zlatou palmu v Cannes za film Tanečnice v temnotách s islandskou hudebnicí Björk v hlavní roli. Na mezinárodní scéně prorazil v roce 1996 s mnohokrát oceněným dramatem " Breaking the Waves ".

Pomalu postupující Parkinsonova choroba způsobuje odumírání buněk v mozku, které produkují neurotransmiter dopamin. To ztěžuje ovládání pohybů těla a způsobuje mimo jiné typický třes postižených.

Zdravotní stav Larse von Triera je v posledních letech častým tématem. V roce 2018 například řekl deníku Süddeutsche Zeitung, že je neustále unavený a sotva se udrží na nohou. Jeho život byl od dětství poznamenán úzkostmi, záchvaty paniky a depresemi, popisuje von Trier. Psychotropní léky, jak tehdy uvedl, mu byly podávány v tak vysokých dávkách, že se mu neustále třásly ruce, takže nemohl ovládat ani svůj mobilní telefon.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best