Home  /  Bulletin  /  Jak to vypadalo na letošním festivalu Burning Man?

Jak to vypadalo na letošním festivalu Burning Man?

8 hodin dopravních zácp - apokalyptické scény v nevadské poušti
07.09.2022
Text: Redakce
Foto: Aaron Huey

Pokud neradi stojíte v dopravních zácpách, po letošním ročníku festivalu Burning Man budete mít nervy pěkně napjaté. Celý týden se akce zúčastnilo 80 tisíc lidí. Nápor byl tak velký, že čekací doba při odjezdu byla až 8 hodin.

Poprvé se festival konal před 36 lety, na pláži v San Francisku. Založila ho skupina umělců - a hned při prvním vydání byla spálena dřevěná mužská postava. Akce, která začínala s přibližně 30 účastníky, se každoročně rozrůstala a v roce 1990 byla přesunuta do Black Rock Desert ve státě Nevada, kde se koná dodnes.

Kvůli pandemii byl festival v letech 2020 a 2021 zrušen. Místo toho se konala virtuální náhradní akce.  Letos trvala osm dní, od poslední neděle v srpnu do prvního pondělí v září (Labor Day, svátek v USA). V neděli před koncem oslav se tradičně pálí několikametrová dřevěná figurína muže, podle níž je akce pojmenována.

Tvůrci Burning Mana na svých webových stránkách píší: „Burning Man není festival, je to komunita.“ Většina účastníků nosí buď podomácku vyrobené oblečení, které lze zařadit někam mezi hippies a sci-fi, nebo ještě lépe: co nejméně oblečení. Jediný požadavek: na webových stránkách festivalu organizátoři uvádějí deset zásad, které je třeba dodržovat.

Obrovský dav

Rostoucí popularita festivalu letos dosáhla bombastických rozměrů. Jak informoval německý deník Bild, teploty během týdne dosahovaly až 40 stupňů a v sobotu festival zasáhla písečná bouře, která vše pokryla prachem a donutila organizátory uzavřít vchody a východy z areálu.  Na závěr trvalo několik hodin, než se účastníci mohli Black Rock City opustit. „Čekací doba na odjezd je v současné době přibližně osm hodin,“ potvrdil organizátor a poradil, kudy jet, abyste se vyhnuli dopravním zácpám. Někteří návštěvníci museli čekat i dvanáct hodin, než mohli opustit areál festivalu.

Brutální a horké

Odjíždějící návštěvníci si však nenechali zkazit náladu. Jeden z nich shrnul zážitek na Twitteru takto: „Burning Man byl magický a brutální a horký a prašný a epický. Přesně tak, jak to má být.“

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best