Home  /  Bulletin  /  Japonsko začne trestat kyberšikanu vězením
Hana Kimura

Japonsko začne trestat kyberšikanu vězením

Tento krok přichází po rostoucích obavách z obtěžování na sociálních sítích…
01.07.2022
Text: Redakce
Foto: Getty images

Japonský parlament schválil zákon, podle něhož se budou "online urážky" neboli kyberšikana trestat vězením. Novela trestního zákoníku vstoupí v platnost letos v létě. Lidem obviněným z online urážek tak bude hrozit odnětí svobody až na jeden rok nebo pokuta 300 000 jenů (asi 50 000 Kč). Dříve byla země vycházejícího slunce vůči urážkám na internetu značně tolerantnější. Hrozilo zadržení na 30 dní či pokuta 10 000 jenů (tedy necelé 2000 Kč). 

Japonská vláda se k tomuto kroku uchýlila z důvodů narůstajícího obtěžování na sociálních sítích. Ke schváleního tohoto zákona výrazně přispěla i smrt hvězdy televizní reality show Hany Kimury, která po odvysílání show Netflixu Terrace House čelila opravdu masivní vlně nenávistných komentářů a výhrůžkám, které vyústily až v její sebevraždu. Loni v březnu byl obviněn a pokutován muž, který Haně soustavně zasílal nenávistné zprávy a urážky.  

Návrh zákona vyvolal v zemi ovšem i vlnu kritiky. Jeho odpůrci naznačují, že by mohl omezit svobodu projevu a poskytnout takzvaný “free pass” těm, kteří jsou u moci. Jiní se domnívají, že je třeba jasněji definovat, co vlastně kyberšikana je. Urážky jsou podle japonského trestního zákoníku definovány jako veřejné ponižování něčí pověsti bez uvedení konkrétních údajů, ať už jde o fakta o dotyčné osobě, nebo o specifické jednání. To je rozdíl oproti hanobení, které by zahrnovalo detaily.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best