Home  /  Bulletin  /  Kanye West a Gap rozvázali smlouvu

Kanye West a Gap rozvázali smlouvu

„Král nemůže žít na cizím hradě.“
17.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Navzdory posilujícímu účinku, který měla spolupráce s Kanye Westem na pokladnu americké společnosti, jež jen v roce 2021 vykázala ztrátu 162 milionů, nakonec Yeezy a Gap tento čtvrtek rozvázali smlouvu. Mezi důvody uvedenými v dopise Kanyeho právníka byla řada porušených slibů ze strany Gapu, a to jak pokud jde o distribuci linie, tak o zřízení specializovaných obchodů Yeezy Gap. 

Obavy, které se objevily loni v srpnu, kdy byla odhalena první porušení smlouvy, a které West komentoval v pořadu Closing Bell televize CNBC: „Vždycky bylo mým snem být v Gapu a přinášet na trh co nejlepší produkty, samozřejmě vždycky je tu tahanice, když se snažíte vybudovat něco nového a integrovat týmy. Náš harmonogram nebyl sladěn.“ 

Kromě toho West uvedl, že nemohl stanovit ceny, které chtěl pro své výrobky, že nesouhlasil s výběrem barev a že také nebyl spokojen s postupem uvádění obchodů na trh. A pokud jde o otevírání nových maloobchodních prodejen, Yeezy dodal: „Každý ví, že já jsem lídr, já jsem král. Král nemůže žít na cizím hradě. Král si musí postavit svůj vlastní hrad. Nyní budu rychle postupovat vpřed, abych dohnal ztracený čas otevřením obchodů Yeezy.“

Generální ředitel společnosti Gap Mark Breitbard Kanyeho slova okamžitě popřel a ve čtvrtek zaměstnancům potvrdil, že maloobchodní řetězec "opustí" spolupráci s Yeezy. „Je důležité poznamenat, že po celou dobu tohoto partnerství jsme plnili své závazky a týmy tak činily s maximální poctivostí, překonávaly překážky a projevovaly neuvěřitelné odhodlání,“ uvedl v prohlášení, o němž informovala CNN. 

Partnerství se zrodilo s těmi nejlepšími úmysly: YE v mládí pracoval v obchodě Gap a rád vzpomíná na tuto zkušenost, kterou popisuje v textu písně Spaceship z alba University Dropout z roku 2004. Partnerství mezi Gapem a Yeezym, které bylo oznámeno v červnu 2020, mělo trvat do roku 2026. 

Společnost Yeezy, kterou Kanye stoprocentně vlastní, měla dostávat tantiémy a akcie na základě prodejů a Gap by také vyplatil 8,5 milionu akcií, pokud by byly splněny určité prodejní cíle, a distribuoval oblečení z řady Yeezy, což se skutečně stalo na Times Square.

Spolupráce měla v prvním roce přinést tržby ve výši 1 miliardy dolarů. Společnost Gap se však v srpnu potýkala s poklesem tržeb a snížila finanční prognózu, přiznala pochybení ve svém řetězci Old Navy a po červencovém odchodu generálního ředitele hledala nového vedoucího pracovníka. 

V minulých týdnech již Ye veřejně vyjádřil nespokojenost se svými obchodními partnery, zejména se společností Adidas. Učinil tak jak v sérii příspěvků na Instagramu, v nichž napadl představenstvo společnosti, tak v rozhovoru pro agenturu Bloomberg: „Vydělal jsem firmám peníze. Společnosti vydělaly peníze mně. Přišli jsme s nápady, které navždy změní oblečení, jako je bunda Round Jacket, boty Foam Runner a Slides, které změnily obuvnický průmysl. Teď je čas, aby Ye vytvořili nové odvětví. Žádné další společnosti už nebudou stát mezi mnou a zákazníky“

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best