Home  /  Bulletin  /  Kde na světě žije nejvíce milardářů?

Kde na světě žije nejvíce milardářů?

Od Bombaje po San Francisco - v těchto městech žije nejvíce miliardářů a miliardářek.
19.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Zajímalo vás někdy, která města jsou nejbohatší na světě? Seznam časopisu Forbes to prozkoumal a sestavil desítku nejlepších měst podle sídla miliardářů.

10. místo: Soul, Jižní Korea

Jihokorejská metropole si vedla o něco hůře než loni, ale díky miliardářům, jako je Kim Beom-su, zakladatele největší domácí zpravodajské aplikace Kako, a Jay Y. Lee, místopředsedy představenstva společnosti Samsung, se dostala do první desítky.

Počet miliardářů: 38

Odhadované bohatství: 108 miliard dolarů

9. místo: San Francisco, USA

San Francisco si oproti loňsku pohoršilo o jedno místo, a to především proto, že někteří superbohatí lidé město opustili nebo se jejich majetek snížil. Miliardáři jako Brian Chesky, generální ředitel Airbnb, nebo Dustin Moskovitz, spoluzakladatel Facebooku, však stále dělají ze San Francisca jedno z nejbohatších měst na světě, co se týče majetku jejich obyvatel.

Počet miliardářů: 44

Odhadované bohatství: 160 miliard dolarů

8. místo: Bombaj, Indie

Díky novým superbohatým lidem, jako je Falguni Nayar, která je díky své kosmetické a oděvní značce Nykaa nejbohatší indickou miliardářkou, je Bombaj na osmém místě. Klíčovou roli hraje také podnikatel Mukesh Ambani, který vlastní více než 30 % odhadovaného celkového majetku všech miliardářů v Bombaji.

Počet miliardářů: 51

Odhadované bohatství: 301 miliard dolarů

7. místo: Moskva, Rusko

Moskva se letos propadla ze třetího na sedmé místo. Důvodem tohoto zhoršení je probíhající konflikt s Ukrajinou. 26 miliardářů přišlo o takovou část svého majetku, že už na seznamu nejsou. Přesto se Moskva letos opět dostala do první desítky díky 53 superbohatým lidem.

Počet miliardářů: 53

Odhadované bohatství: 214 miliard dolarů

6. místo: Shenzhen, Čína

Shenzhenu se také říká čínské Silicon Valley, a proto v tomto jihočínském městě žije mnoho bohatých lidí. Nejbohatší je Ma Huateng, zakladatel a generální ředitel společnosti Tencent, jedné z největších internetových a technologických společností v Asii. Jeho majetek se odhaduje na 37,2 miliardy dolarů.

Počet miliardářů: 59

Odhadované bohatství: 286 miliard dolarů

5. místo: Shanghai, Čína

Na páté příčce se Šanghaj umístila především díky Liu Yongxingovi, generálnímu řediteli zemědělské a chemické společnosti East Hope Group: během jednoho roku se mu podařilo zdvojnásobit svůj odhadovaný majetek na 13,2 miliardy.

Počet miliardářů: 61

Odhadované bohatství: 187 miliard dolarů

4. místo: Londýn, Anglie

Londýn je jediným evropským městem, které se dostalo do první desítky, ale je až na 4. místě. Je to díky miliardářům, jako je Len Blavatnik, který se svými 32,5 miliardami dolarů přispívá k celkovému bohatství superbohatých. V Londýně však sídlí i noví miliardáři, jako je Vlad Yatsenko, spoluzakladatel online banky Revolut, kteří zvyšují celkový majetek superbohatých.

Počet miliardářů: 66

Odhadované bohatství: 324 miliard dolarů

3. místo: Hongkong, Čína

Ačkoli je Hongkong na třetím místě, čínská metropole oproti předchozímu roku přišla o několik miliardářů a miliardářek. Na vině jsou mimo jiné přísná omezení způsobená pandemií Covid a s tím související zastavení turistického ruchu. Nejbohatší je podnikatel Lee Shau-kee s odhadovaným majetkem 32,6 miliardy dolarů.

Počet miliardářů: 68

Odhadované bohatství: 304 miliard dolarů

2. místo: Peking, Čína

Stejně jako Hongkong, i Peking letos přišel o řadu superbohatých lidí, kteří už prozatím nejsou miliardáři. Přesto jich 83 stále žije v Pekingu a jejich celkový majetek činí 310 milionů dolarů. Zhang Yiming, spoluzakladatel společnosti Tiktok, je považován za nejbohatšího.

Počet miliardářů: 83

Odhadované bohatství: 310 miliard dolarů

1. místo: New York, USA

New York je město plné peněz. Nebo by se to alespoň mohlo zdát, vzhledem k velkému počtu bohatých lidí. Jen majetek Michaela Bloomberga, podnikatele a bývalého starosty New Yorku, představuje 13 % z celkového jmění ve výši 640 miliard dolarů.

Počet miliardářů: 107

Odhadované bohatství: 640 miliard dolarů

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best