Home  /  Bulletin  /  Kdy stačí láhev s vodou a kdy je zapotřebí iso-drink?

Kdy stačí láhev s vodou a kdy je zapotřebí iso-drink?

Pro mnoho sportovců jsou iso nápoje součástí tréninku. Mají tělu dodat vše, co potřebuje, a v lepším případě zvýšit výkonnost. Ale opravdu to dělají?
28.06.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Jazyk se lepí, ústa jsou suchá. Nejpozději teď je čas vrátit tělu ztracenou tekutinu. Zejména při delších trénincích v letním horku je riziko dehydratace vysoké. V jakém okamžiku však již nestačí sáhnout po láhvi s vodou a v jakém okamžiku mají izo-drinky smysl?

Aby tělo podávalo plný výkon, potřebuje být nejen správně hydratované, ale také potřebuje energii. Tu mu dodávají izotonické nápoje ve formě sacharidů, tedy jednoduchých cukrů. K tomu se přidává sůl, vitaminy a minerály, jako je draslík, sodík a hořčík. Zvláštností sportovních nápojů je, že je tělo rychleji vstřebává, protože mají stejnou osmolaritu jako naše krev. Je to dáno složením minerálních látek, které je totožné se složením naší krve.

V jakém momentu mají izotonické nápoje smysl?

Mnoho lidí si láme hlavu nad tím, kteří sportovci skutečně potřebují další doplňkové živiny a kdy stačí pít vodu. Existuje velmi jednoduché pravidlo: obecně platí, že potřeba závisí na intenzitě a délce trvání sportovního výkonu. Pro sportovce, kteří trénují méně než 60 minut, jsou barevné nápoje zbytečné. Ti, kteří sportují s cílem zhubnout, by se měli nápojům vyhnout kvůli vysokému obsahu cukru, který zajišťuje dobrý přísun kalorií.

Při vytrvalostních sportech a intenzivní námaze trvající déle než hodinu jsou však kalorické bomby více než vítané, protože minerály ztracené potem se mohou rychle vstřebat a vyrovnat. Zejména nedostatek sodíku může při cvičení vést k závratím, svalovým křečím a bolestem hlavy.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best