Home  /  Bulletin  /  Když letíte s touto leteckou společností, nemusíte si balit kufr

Když letíte s touto leteckou společností, nemusíte si balit kufr

Rádi byste odletěli na dovolenou, aniž byste si sbalili kufr? Přesně to testuje jedna japonská letecká společnost, která půjčuje oblečení. Je za tím ale víc než jen pohodlí cestujících.
16.09.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Kdo by to neznal: otravné balení kufrů před dovolenou. Mají to být bílé tenisky, nebo černé? Nebude kufr příliš těžký, když zabalíte obojí? Letecká společnost Japan Airlines chce své cestující těchto rozhodnutí před dovolenou zbavit, a proto spouští službu půjčování oblečení pod heslem "Any Wear, Anywear". Každý, kdo do srpna 2024 vycestuje s touto leteckou společností do Japonska, může tento koncept vyzkoušet a bez obav nechat své oblečení doma.

Jak to ale funguje? Měsíc před odletem se společností Japan Airlines si online objednáte službu půjčovny oblečení Sumitomo Corporation a sestavíte si šatník. Můžete si vybrat mezi zimním, jarním, letním nebo podzimním oblečením a určit, zda má být váš šatník ležérní, elegantní nebo kombinovaný. Velikosti se pohybují od S do XL a na vyžádání je možné zadat i speciální požadavky. Služba je v současné době dostupná pouze na letech do Japonska.

Můžete si také vybrat mezi třemi až čtyřmi vrchními díly a dvěma spodními díly nebo pěti až šesti vrchními díly a třemi spodními díly. Pronájem malé garderoby stojí 625 Kč, větší garderoby 1 000 Kč. Sestavený šatník vám bude po příjezdu do Japonska doručen do hotelu a můžete si jej ponechat maximálně dva týdny, než jej vrátíte do stejného nebo, pokud si to budete přát, jiného ubytování. V závislosti na délce pobytu vám zapůjčené oblečení stěží vydrží po celou dovolenou bez praní, ale ušetří vám část balení a také jedno či druhé praní doma.

Půjčování oblečení šetří hmotnost a emise CO2

A právě zde se objevuje hlavní důvod pro novou službu: Ne proto, aby cestující ušetřili balení, ale proto, aby snížili hmotnost letadla, a tím i emise CO2. Se službou půjčování oblečení přistupuje letecká společnost k minimalizaci nákladu letadla trochu jinak.

Půjčovna má také přispět k udržitelnosti módního průmyslu. Podle společnosti Japan Airlines se v průměru 40 % oblečení v našem šatníku vůbec nenosí. "Všechny oděvy, které jsou k dispozici k pronájmu, pocházejí z přebytečných zásob a použitých oděvů, což zvyšuje ekologickou přínosnost," uvádí se v mediální zprávě společnosti.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best