Home  /  Bulletin  /  Když se avataři stanou oběťmi

Když se avataři stanou oběťmi

Pokud jste unaveni svým skutečným životem, metaverze nabízí spoustu možností, jak se zbavit své nudné existence. Třeba vysedáváním v digitálních striptýzových klubech.
24.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Metaverze má být místem, kde lidé mohou utrácet peníze a uspokojovat své digitální touhy, takže není zrovna překvapivé, že se na této platformě objevily striptýzové kluby. Brit Dawson, redaktorka Mel Magazine, se o tom přesvědčila na vlastní kůži, když se rozhodla navštívit několik tanečních podniků v metaverzu. Zajímavé je, že Dawson popsala publikum, které navštěvuje tyto online striptýzové kluby jako směsici online „drsňáků“ a těch, kteří si myslí, že je to celé jen vtip.  

Striptýzové kluby v metaverzu jsou očividně velmi přesvědčivé, protože Dawsonová mluví o tom, jak na chvíli zapomněla, že je ve svém obývacím pokoji s brýlemi pro virtuální realitu. Považuje se za úspěch, když vás VR dokáže přimět zapomenout, že k napodobení zážitků používáte digitální technologii, takže metaverzální striptýzové kluby se zdají být úspěšné. „Na chvíli zapomenu, že vlastně nejsem v tomhle striptýzovém klubu (který, ano, jsem si tak trochu oblíbila), ale že vlastně jen stojím uprostřed svého obýváku s VR brýlemi na očích a sleduju, jak se na sebe z pohodlí vlastního obýváku navzájem usmívají pěkně ujetí avataři,“ píše Dawson. 

Podle průzkumu BBC však mohou do virtuálních striptýzových klubů vstoupit také děti.   Uživatel, který se vydával za třináctiletou dívku, dokázal během vyšetřování BBC získat přístup do virtuálního sexuálního klubu prostřednictvím aplikace metaverza s názvem VRChat. Výzkumníka údajně oslovilo několik dospělých mužů a dokonce spatřil sexuální hračky, kondomy a různé avatary simulující sex.

Zdá se, že problém pramení ze skutečnosti, že mnoho aplikací přístupných na VR zařízeních nemá kontrolu ověření věku. Díky tomu lze na podobných platformách velmi snadno vytvořit falešný profil a umožnit dětem snadný přístup k nevhodnému obsahu. Odborníci také zdůrazňují, že tato situace může být jedním z hrozivých důsledků metaversa.

S podobným problémem se potýká i platforma pro virtuální realitu Horizon Worlds, která se sotva dostala na veřejnost, a už její uživatelé nahlašovali sexuálně obtěžováni a dokonce napadáni.  „Sexuální obtěžování není na běžném internetu žádná legrace, ale když je ve VR, přidává to další vrstvu, která dělá událost intenzivnější,“ napsal uživatel v oficiální skupině Horizon na Facebooku. „Nejenže mě včera večer osahávali, ale byli tam i další lidé, kteří toto chování podporovali.“  

Místo toho, aby společnost Meta zajistila, že Horizon Worlds nebude podporovat kulturu vzájemného osahávání cizích lidí ve VR, doufá, že problém zmizí úpravami jejích nástrojů. Podle společnosti si uživatelé mohou zapnout funkci nazvanou „Bezpečná zóna“, která kolem uživatele vytvoří neprostupnou bublinu, když chce mít více prostoru. „Myslím, že lidé by měli mít na paměti, že sexuální obtěžování nikdy nemuselo být fyzickou záležitostí,“ řekl Jesse Fox, docent na Ohio State University, pro magazin MIT Technology Review. „Může být verbální, a ano, může být i virtuální.“  

Jedno je jisté: sexuální útoky a obtěžování ve virtuálních světech nejsou novinkou a není ani reálné očekávat, že tyto problémy zcela vymizí. Dokud budou existovat lidé, kteří se budou schovávat za obrazovkami svých počítačů, aby se vyhnuli morální odpovědnosti, budou se vyskytovat i nadále. Do té doby metaverza zůstanou nebezpečným a problematickým prostorem.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best