Home  /  Bulletin  /  Kevin ze Sám doma slaví 42 let

Kevin ze Sám doma slaví 42 let

Herec Macaulay Culkin měl pravděpodobně jednu z nejkratších cest ke slávě - mezinárodní slávu pocítil již v pouhých deseti letech, ale jeho realita mimo filmové plátno byla mnohem tragičtější, než hvězda filmu Sám doma připouštěla.
26.08.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

V dokonalém světě by dětství mělo být bezstarostným obdobím plným zábavy a poznávání nových věcí. Herci jako Macaulay Culkin však mají tendenci vzpomínat na svá raná léta trochu jinak než běžné děti. Zdá se, že je to častý, i když smutný příběh řady herců, kteří uspěli již v útlém mládí: vtrhnou na scénu, získají si naše srdce, ale pak z velkého plátna náhle zmizí. Culkin, který se stal filmovou hvězdou světového formátu už v deseti letech, se dlouhá léta potýkal s tím, že žil v záři hollywoodských reflektorů, a ještě více s tím, že se snažil žít mimo ni. Pravděpodobně jste o něm četli bulvární titulky. Možná jste viděli nekonečnou řadu memů na Twitteru. Stal se terčem nespočtu vtipů a dokonce se mluvilo o jeho blížící se smrti. 

Herecké začátky

Macaulay Culkin a jeho šest sourozenců vyrůstali ve stísněném newyorském bytě, kde všech sedm dětí sdílelo palandy v jednom pokoji. Jeho matka Patricia Brentrup pracovala pro divadelní castingovou agenturu, zatímco otec Kit Culkin pracoval v katolickém kostele. "Byli tak chudí. Macaulay lezl pod tribuny v divadle a hledal drobné, které lidem vypadly z kapes," řekl pro magazín New York Times Billy Hopkins, castingový režisér, který Macaulayovi poskytl jeho první roli.

Culkin začal profesionálně hrát ve čtyřech letech a objevoval se v menších divadelních rolích a v televizních pořadech a reklamách. V roce 1988 debutoval ve filmu Burta Lancastera Rocket Gibraltar a o rok později byl obsazen po boku Johna Candyho do komedie Strýček Buck. Díky těmto filmům si ho všimli velcí hollywoodští castingoví agenti. Jeho hvězdná sláva dosáhla raketových rozměrů v následujícím roce, kdy si po boku svého bratra Kierana zahrál ve veleúspěšné komedii Sám doma. Dá se říci, že po uvedení tohoto filmu už pro Culkina nic nebylo jako dřív. Sám doma byl obrovským kasovním trhákem, který celosvětově vydělal více než 476,7 milionu dolarů - což byl v té době rekord pro hraný film. V pouhých deseti letech byl Culkin za svůj výkon v tomto rodinném filmu nominován na Zlatý glóbus v kategorii Nejlepší herec ve filmu - muzikál nebo komedie. Film dal vzniknout o neméně úspěšnému pokračování Sám doma 2: Ztracen v New Yorku v roce 1992.

Macaulayho otec Kit Culkin viděl příležitost, jak na svých dětech vydělat, a stal se jejích manažerem na plný úvazek. Macaulay řekl pro deník Telegraph, že o své kariéře vlastně nemohl vůbec rozhodovat. "Nikdy jsem si nevybíral projekty. Rodiče je v podstatě vybrali za mě." Culkin také vzpomínal, že chtěl mít normálnější dětství a prosil otce, aby ho nechal vrátit se do školy. Tato prosba, stejně jako mnoho dalších, však nebyla vyslyšena. Culkin se rozhodl, že začne novou kapitolu svého života a na střední škole bude prostě normálním klukem. Alespoň takový byl jeho plán.

Tolik potřebná pauza  

Po filmu Sám doma následovala řada dalších filmů z počátku 90. let, například Moje první láska, Dobrý synek, Richie Rich a filmová verze vánočního baletu Louskáček. V roce 1994, když mu bylo 14 let, měl podle svých slov života ve filmovém průmyslu dost. "Když jsem se dostal do situace, kdy jsem mohl převzít kontrolu nad svým vlastním životem a osudem a dělat rozhodnutí, která byla výhradně v můj prospěch, a ne proto, aby na nich někdo jiný vydělával peníze, udělal jsem to," řekl Culkin v roce 2004 v televizním interview. "Skočil jsem do toho a tak nějak jsem si řekl, že jsem v důchodu. V podstatě jsem musel převzít kontrolu. Věděl jsem, že kdybych v tom pokračoval, tak se zblázním." Po odchodu ze záře reflektorů začal Culkin procházet životem jako každý mladý dospělý, což zahrnovalo i navazování romantických vztahů. V roce 1998 se oženil s herečkou Rachel Minor - když jim oběma bylo pouhých 18 let -, ale pár se o dva roky později rozešel a v roce 2002 se oficiálně rozvedl. V květnu 2002 začal Culkin chodit s herečkou Milou Kunisovou a jejich vztah trval osm let. Ačkoli se během jejich společného života objevily zvěsti o zasnoubení, oba herci tato tvrzení popřeli a dvojice v lednu 2011 oznámila svůj rozchod.

Nečekaný comeback

Na filmové plátno se Culkin vrátil až v roce 2003. Ve filmu Party Monster hrál Michaela Aliga, newyorského promotéra večírků a scénického šéfa, který šel do vězení za vraždu. Film byl na hony vzdálený rodinným komediím Culkinova mládí. Herec se věnoval i dalším tvůrčím zájmům. Napsal román Junior (2005), který je příběhem mladé hvězdy, jež má problematický vztah se svým otcem; ačkoli se zdánlivě jedná o fikci, zdálo se, že má mnoho podobností s Culkinovými vlastními zkušenostmi s otcem. Culkin řekl, že psaní knihy bylo jako terapie, která mu pomohla vyrovnat se s bolestným dětstvím, které ho dodnes pronásleduje. "Myslím, že mám dva různé otce," řekl. "Mám svého otce a mám toho ve své hlavě. Ten skutečný je pryč a měl by být pryč.“ Vyjádřil se také ke zvěstem, že bojoval se závislostí, a řekl, že drogy sice užíval, ale nikdy to nedošlo tak daleko, aby musel jít na odvykací kůru nebo vyhledat odbornou pomoc. "Nikdy jsem nebyl na odvykací kůře ani ničem podobném," řekl s tím, že rekreační drogy nebere, ale dodal: "Nebyl bych tím, kým jsem dnes, kdybych v životě někdy neměl drogy.". V rozhovoru pro Esquire v roce 2020 se k tématu zneužívání drog vyjádřil o něco otevřeněji. "Hrál jsem si s ohněm, to je asi nejlepší způsob, jak to říct."

Culkin se během herecké pauzy věnoval také hudbě. Založil skupinu Pizza Underground, která hrála písně skupiny Velvet Underground, ale s texty upravenými tak, aby obsahovaly pizzovou tematiku. V roce 2014 se Pizza Underground vydala na krátké turné. V roce 2017 Culkin vytvořil webové stránky a podcast Bunny Ears, který byl satirickým rýpnutím do wellness a lifestylových značek. Ve stejném roce začal chodit s herečkou Brendou Song, se kterou se seznámil při natáčení komedie Changeland. "Lidé si neuvědomují, jak je neuvěřitelně milý, věrný a chytrý. Ví, kdo je, a je s tím stoprocentně smířený. A to je pro mě neuvěřitelně sexy vlastnost", řekla pro Esquire.  V dubnu 2021 pár přivítal syna Dakotu, který dostal jméno po Culkinově zesnulé sestře. V lednu letošního roku pár oznámil své zasnoubení.  řekla pro Esquire

V loňském roce se Culkin  prošel po molu na módní přehlídce značky Gucci a také se připojil k obsazení seriálu American Horror Story: Double Feature. Za svůj výkon si vysloužil chválu kritiků i diváků. 

Jenom čas ukáže, jestli jsou jeho problematické období a osobní krize navždy zažehnány. Prozatím se zdá, že Culkinova herecká hvězda – i přes několik nepříjemných pádů – září dál.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best