Home  /  Bulletin  /  Kolekce Translucent Ronyho Plesla k vidění v showroomu STOPKA

Kolekce Translucent Ronyho Plesla k vidění v showroomu STOPKA

Sochař a designér Rony Plesl navrhl pro značku Sin Studio Gallery kolekci art designových objektů inspirovaných fantaskním světem přírody. Soubor objektů Translucent bude vystaven v pražském showroomu STOPKA do konce ledna 2023.
19.12.2022
Text: Redakce

Rony Plesl zkoumá možnosti skla a skleněné plastiky již více než čtyři desetiletí. Pro značku Sin Studio Gallery, s níž spolupracoval na výstavě pro letošní mezinárodní bienále výtvarného umění v Benátkách, vytvořil její první art designovou kolekci s názvem Translucent. 

„Kolekci váz, mís, světel a stolů jsem tvořil spíše jako jeskynní člověk nebo Eskymák, který neví nic o současném designu,“ popisuje autor svou inspiraci.

Jedná se o limitovanou edici art objektů, přičemž každý kus představuje svébytný originál tvarem i barevným provedením podobně jako ve volném umění. Název kolekce vychází z výrazu jejích elementů, jež částečně propouští světlo, a působí tak tajemně až mysticky. Inspirací mu byl fantaskní svět přírody a jejích živoucích fragmentů, jako jsou čedičové varhany, žhnoucí uhlíky, břidlicové úlomky nebo spadané větve. Sklo tak díky svému světlu a transparentnosti dává objektům ledovost i žhavost.

Série objektů balancující na hraně designu a volného umění vznikly díky nové technologii Vitrum Vivum, která navazuje na staletou tradici řemeslné výroby českého křišťálu. Toto dědictví řemeslných technik obohacuje o nový revoluční výrobní postup, umožňující tvorbu trojrozměrných skleněných plastik bez jakýchkoli omezení s plnou strukturou reliéfu ze všech stran. Revoluční je zejména proces napouštění horkého skla do uzavřené formy, jenž dovoluje vytvořit věrný odlitek jakéhokoli předmětu.

Autorem této technologie je sklářský mistr Jiří Šín, který v průběhu dvanácti let postupně vymýšlel a zdokonaloval tuto novou technologii a stojí za značkou Sin Studio Gallery. Jeho cílem je vytvářet ve spolupráci s významnými výtvarníky kolekce, kde jsou objekty svébytnými originály. Právě z tohoto důvodu je každý kus striktně limitován počtem a barevností. Užitnost předmětů není hlavním principem, ale jde především o myšlenku v pozadí díla a zároveň jeho dokonalé řemeslné zpracování, díky němuž se osloví náročného zákazníka a doplní osobitý interiér.

Soubor objektů Translucent bude vystaven v pražském showroomu STOPKA do konce ledna 2023.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best