Home  /  Bulletin  /  Kolik vydělává CEO společnosti Nike?

Kolik vydělává CEO společnosti Nike?

Podívejme se na tučné odměny vedoucích pracovníků v oblasti sportovního oblečení.
18.08.2023
Text: Josef Šlaich
Foto: Courtesy of Amazon

Odměňování vedoucích pracovníků bylo v prostředí dynamicky se rozvíjejícího světa firem vždy předmětem velkého zájmu a pozornosti, ale také značného utajení. Johnu Donahoeovi, prezidentovi a generálnímu řediteli společnosti Nike Inc., se výrazně zvýšila odměna, jak je uvedeno ve výročním prohlášení společnosti, která v loňském roce dosáhla 32,8 milionu dolarů. Nedávné změny ve výkaznictví Komise pro cenné papíry a burzy však poskytují nový pohled na způsob měření odměn generálních ředitelů a odhalují zajímavé podrobnosti o skutečných příjmech Donahoeho.

Kolik skutečně dostává generální ředitel společnosti Nike?

Odměna Johna Donahoea ve společnosti Nike Inc. za fiskální rok zahrnuje několik složek v celkové výši 32,8 milionu dolarů. Tato částka zahrnuje plat ve výši 1,5 milionu dolarů, motivační odměnu ve výši 6,8 milionu dolarů a další benefity ve výši 4 milionů dolarů, které tvoří především charitativní dary společnosti na podporu osobní filantropie generálního ředitele. Nejpodstatnější část Donahoeovy odměny však tvoří akcie a opce, jejichž hodnota v době udělení činila neuvěřitelných 20,5 milionu dolarů.

Jak se měří platy generálních ředitelů?

Se zavedením nové metody vykazování odměn generálních ředitelů, známé jako " reálně obdržená mzda", kterou zavedla Komise pro cenné papíry a burzy, se objevuje jiný pohled na odměňování vedoucích pracovníků. Tato metoda bere v úvahu měnící se hodnotu tzv. nevypořádaných akcií v průběhu času. Použití této metody na Donahoeovu odměnu odhaluje celkovou částku 29,4 milionu dolarů, což je o 3,4 milionu dolarů méně, než byl původní cíl stanovený představenstvem společnosti Nike. Tato metodika zdůrazňuje vliv výkonnosti akcií na příjmy vedoucích pracovníků. Jako jeden z hlavních faktorů ovlivňujících odměny vedoucích pracovníků hraje výkonnost akcií společnosti významnou roli při určování skutečných příjmů vrcholových manažerů. V případě Johna Donahoea se hodnota jeho nevypořádaných akcií snížila spolu s poklesem akcií společnosti, které během fiskálního roku končícího 31. května klesly o 11,4 %. V důsledku toho se jeho "skutečná" odměna ocitla pod cílovou hodnotou stanovenou představenstvem společnosti Nike.

A kolik vydělávají ředitelé módních firem?

Také ředitelé luxusních módních značek vydělávají značné částky. Podle serveru Money.it například bývalý generální ředitel značky Gucci Marco Bizzarri "pobírá roční odměnu 8 milionů eur, což přispívá k čistému jmění manažera - včetně pozic zastávaných ve společnostech Stella McCartney a Bottega Veneta - ve výši 60 milionů eur". Mezitím podle firemního dokumentu zveřejněného skupinou Prada Group si Miuccia Prada i Patrizio Bertelli v roce 2020 vydělali 9,08 milionu eur, k tomu bonusy a další motivační odměny ve výši 27 000 eur a penze, příspěvky a TFR ve výši 24 000 eur. V roce 2015, jak uvedl deník Il Sole 24 Ore, si oba "vydělali 13,2 a 14,2 milionu eur".

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best