Home  /  Bulletin  /  Kouzelná místa - toto jsou nejkrásnější knihovny na světě

Kouzelná místa - toto jsou nejkrásnější knihovny na světě

V těchto devíti moderních i klasických knihovnách se knihomolem stane úplné každý.
16.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Wikipedia/Matthew Petroff/CC BY-SA 3.0

Knihovny mají v sobě cosi magického: jsou místem ticha a zároveň branou do jiných světů, téměř neomezeného poznání a nekonečné zábavy. Nezáleží na tom, zda sníte o tom, že si budete prohlížet knihovnu prověřenou časem jako Kráska a zvíře, nebo zda vás více nadchne moderní architektura: Ukážeme vám devět nejkrásnějších knihoven na světě.

Bibliotheque National de France v Paříži, Francie

Francouzská národní knihovna prošla v uplynulých 15 letech rekonstrukcí pod dohledem ateliéru Bruno Gaudin Architects. Nyní je zde tedy nové, modernější křídlo. Vrcholem této knihovny je však rozhodně oválný sál, který v roce 1897 navrhl Jean-Louis Pascal a v roce 1932 dokončil Alfred-Henri Recoura. Nachází se zde více než 20 000 knih.

Ústřední knihovna Oodi v Helsinkách, Finsko

Oodi, ústřední knihovna ve Finsku, má obzvláště působivý plášť. Navrhla ji architektonická kancelář ALA a má působit jako "obývací pokoj finského hlavního města". Pouze třetina této knihovny je věnována knihám; v ostatních částech se nacházejí různé výstavy, dílny 3D tiskáren, nahrávací studio, divadlo, restaurace a kavárna.

Trinity College Library v Dublinu, Irsko

Tato knihovna byla postavena v letech 1712 až 1732 jako "chrám literatury". Nachází se v areálu Trinity College v Dublinu. Největší atrakcí knihovny je 65 metrů dlouhá " Long Room" - je v ní uloženo více než 200 000 nejstarších knih, které knihovna vlastní.

Bibliothèque Sainte-Geneviève v Paříži, Francie

Bibliothèque Sainte-Geneviève, kterou navrhl francouzský architekt a průkopník železných konstrukcí Henri Labrouste, je oblíbeným místem ve francouzském hlavním městě. Nejpůsobivější částí této knihovny je čítárna: byla to první budova v Paříži, v níž byly použity sériově vyráběné železné nosníky.

George Peabody Library v Baltimoru, USA

Knihovna George Peabodyho, která je součástí Univerzity Johnse Hopkinse v Baltimoru, je tak krásná, že se často využívá i jako místo pro svatby. Byla postavena v roce 1878 a nachází se v ní více než 300 000 knih. Zajímavostí je téměř kostelové atrium.

Tama Art University Library v Tokiu, Japonsko

Může to být trochu modernější? Toto je univerzitní knihovna Tama Art University v Tokiu, která se nachází v kampusu Hachioji. Byla dokončena v roce 2007 a je jednou z nejnavštěvovanějších budov v Japonsku. Kromě knih je zde k vidění i něco dalšího: Z obrovských oken se vám naskytne působivý výhled na město.

Bodleian Library v Oxfordu, Anglie

Zpět k prověřeným kamenným zdem: Bodleian Library patří Oxfordské univerzitě a na jejích regálech se nachází více než dvanáct milionů tištěných stran. To z ní činí druhou největší knihovnu v zemi. Budova je také opravdu, ale opravdu stará: některé její části pocházejí ze 14. století.

Městská knihovna na Mailänder Platz ve Stuttgartu, Německo

Toto je centrální knihovna Stuttgartu. Má více než 20 000 metrů čtverečních, na kterých je rozmístěno více než půl milionu médií. Velkou místnost uprostřed tvoří obrácená pyramida, kterou navrhl architekt Eun Young Yi. Znovuotevřena byla v roce 2011 po dlouhé stavební fázi a nákladech ve výši 80 milionů eur.

John Rylands Library in Manchester, England

Tato knihovna je jedním z nejlepších příkladů pozdní gotiky v Evropě. Je součástí Manchesterské univerzity a pro veřejnost byla otevřena v roce 1900. Založila ji Enriqueta Augustina Rylands na počest svého zesnulého manžela Johna. Zvláště působivá je čítárna, která připomíná kostel s vitrážovými okny a křížovými žebrovými klenbami.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best