Home  /  Bulletin  /  Krypto zima aneb vše co musíte vědět o propadu trhu s NFT
NFT

Krypto zima aneb vše co musíte vědět o propadu trhu s NFT

Pokles cen kryptoměn a zájmu o NFT si vyžádal svou další daň – propouštění zaměstnanců OpenSea, největšího online tržiště s digitálním uměním budoucnosti.
18.07.2022
Text: Jakub Pástor
Foto: Getty Images

Generální ředitel OpenSea Devin Finzer ve čtvrtek na Twitteru oznámil snižování počtu pracovních míst a varoval před dlouhodobým poklesem v souvislosti s propadem cen kryptoměn a ekonomickou nestabilitou.

OpenSea je podle objemu obchodů s NFT největším online tržištěm, které za celou dobu fungování uskutečnilo prodeje v hodnotě více než 31 miliard dolarů. Podle serveru DappRadar se její tržby za poslední měsíc snížily na polovinu a průměrná cena NFT klesla o téměř 40 %. Chlad takzvané krypto zimy tak pocítily dokonce i speciální edice NFT jako jsou Bored Ape Yacht Club a CryptoPunks. "Realita je taková, že jsme vstoupili do kombinace propadu cen NFT a rozsáhlé makroekonomické nestability," napsal Finzer.   

Podle agentury Bloomberg byla platforma OpenSea ještě v lednu oceněna na 13,3 miliardy dolarů a za celou dobu své existence dosáhla tržeb ve výši zhruba 31 miliard dolarů (přestože, nutno podotknout, je prošpikovaná finančními podvody). Červen však byl skličující napříč celým odvětví. OpenSea zaznamenala pouze 700 milionů dolarů v tržbách, což bylo daleko od 2,6 miliardy dolarů v předchozím měsíci – a podle tweetu od Finzera to nevypadá, že by se situace měla v dohledné době zlepšit.  

Přesto se zdá, že vedení zmiňované platformy je pořád optimistické a věří v budoucnost Webu3. "Díky těžkým (ale důležitým) změnám, které jsme provedli, jsme na nejlepší cestě, abychom jsme se zmocnili toho, co se brzy stane největším trhem na planetě," uzavírá Finzer zprávu určenou svému týmu.  

Představitelé kryptoměnového odvětví však varují před krypto zimou, která v podstatě znamená, že ceny dlouhodobě klesly a zůstaly na nízké úrovni po několik týdnů nebo měsíců. Dalšími faktory, které přispívají ke krypto zimě, jsou podle analytiků trhu vysoká inflace, rostoucí úrokové sazby a finanční problémy, které následovaly po ruské invazi na Ukrajinu. Krypto trhy na konci roku 2020 a v roce 2021 prudce rostly, mimo jiné proto, že centrální banka USA pumpovala na trh spoustu peněz v reakci na krizi způsobenou pandemii COVID-19.  

Od roku 2021 proběhly tři krypto zimy, uvedla agentura Reuters, ale názory na to, jak dlouho bude trvat ta aktuální, se rozcházejí. Navzdory velkým ztrátám v letošním roce však existují určité náznaky, že Bitcoin plánuje svůj návrat. Někteří analytici se domnívají, že letošní krypto zima bude méně krutá než ty předchozí, mimo jiné proto, že na trh vstoupily velké mezinárodní korporace. Vzhledem k očekávanému propadu ekonomiky může chvíli trvat, než se ukáže, zda po této krypto zimě bude následovat další krypto léto, nebo zda digitální měny vstoupily do doby ledové.

Objednejte si předplatné Esquire

Předplatné

Doporučujeme

#man at his best