Home  /  Bulletin  /  Kryptoburza FTX zkrachovala - kurz bitcoinu se propadá

Kryptoburza FTX zkrachovala - kurz bitcoinu se propadá

8 miliard dolarů může být navždy pryč! Tolik peněz prý měli zákazníci na kryptoměnové burze FTX, která musela v pátek podat návrh na insolvenci.
12.11.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Vše skončilo a je vymalováno! Kryptoburza FTX v pátek požádala v USA o ochranu před věřiteli. Třicetiletý zakladatel společnosti Sam Bankman-Fried odstoupil z pozice generálního ředitele, oznámila FTX v pátečním prohlášení.

Společnost chce nyní analyzovat situaci, aby mohla klientům vyplatit co nejvíce peněz. Podle odborníků se dá očekávat, že z celkových 8 miliard dolarů se podaří zachránit jen malou část.

Pozadí kolapsu

Na vině je Bankman-Fried - jedna z hvězd kryptoměnového nebe. Slibný rozlet multimiliardáře v úterý náhle skončil. Jeho jmění se během jediného dne prakticky rozplynulo. Bankman-Fried prý se svou kryptoburzou FTX přišel o zhruba 15 miliard dolarů.  Ta již v té době trpěla nedostatkem likvidity.

FTX je podle bahamské Komise pro cenné papíry podezřelá mimo jiné ze zpronevěry finančních prostředků zákazníků. FTX měla spasit ještě Binance, největší kryptoburza na světě. Ve středu však od dohody na poslední chvíli odstoupila poté, co jí byl umožněn přístup k účetním knihám FTX.

Cena bitcoinu se tento týden propadla o 22 %. V pátek - krátce poté, co FTX oznámila svou platební neschopnost - se cena bitcoinu propadla z 16 500 na 15 500 franků.

Mezinárodním působištěm skupiny jsou Bahamy. Podle skupiny se americké řízení podle kapitoly 11 úpadkového zákoníku týká mimo jiné americké krypto burzy FTX US a dalších 130 společností, které dohromady tvoří skupinu FTX.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best