Home  /  Bulletin  /  Kryptoměny jsou na nejvyšší úrovni za poslední měsíce - byl už crash zažehnán?

Kryptoměny jsou na nejvyšší úrovni za poslední měsíce - byl už crash zažehnán?

Na trzích se rozpoutala krátkodobá vlna zájmu o kryptoměny. Nastává po krachu v posledních měsících obrat?
16.08.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Na trzích s kryptoměnami začala menší rallye: Bitcoin, největší světová kryptoměna, v neděli dočasně dosáhl hodnoty více než 25 000 amerických dolarů. Je to nejvyšší hodnota od poloviny června a jen v neděli činil nárůst o 2,2 procenta. Stalo se tak poté, co bitcoin již v předchozích dnech nepřetržitě rostl.

Ethereum, druhá největší kryptoměna, se v neděli vyšplhal na více než 2 000 amerických dolarů. Tuto hodnotu neměla od května. To odpovídá plusu 2 %. Další kryptoměny, jako je Litecoin (+2,4 %), Cardano (+5,2 %) a Ripple (+2,5 %), v neděli ráno oproti předchozímu dni také vzrostly.

Pozitivní ekonomické údaje z USA

Růst kryptoměn byl vyvolán povzbudivými ekonomickými údaji z USA: Inflace v USA dosáhla v meziročním srovnání v červenci "pouze" 8,5 %, což je méně než 9,1 % v červnu. Tento pokles překvapil a povzbudil investory. Vzhledem k nižší inflaci doufají, že americká centrální banka Fed nebude muset zvyšovat své klíčové úrokové sazby tak razantně jako dosud - a trhy tak získají více prostoru pro oddech.

Vrchol posledních dní se netýká pouze kryptoměn: Americký index Dow Jones a technologický index Nasdaq v posledních dnech rovněž zaznamenaly výrazný nárůst. Jak se ukázalo v posledních měsících a letech, ceny kryptoměn se vyvíjejí velmi těsně v závislosti na cenách běžných akcií.

V případě etherea se vedle pozitivních údajů o inflaci v USA projevily i zprávy o plánovaném technickém upgradu: transakce na blockchainu etherea mají být v budoucnu ověřovány jiným způsobem - a budou tak rychlejší, levnější a šetrnější k životnímu prostředí.

Polovina hodnoty se vytratila 

Cenové zisky kryptoměn by však neměly zakrýt skutečnost, že jsou ve srovnání s minulostí stále nízko. Například v listopadu 2021 měl bitcoin na svém vrcholu hodnotu 68 000 amerických dolarů. Letos má hodnotu pouhých 25 000, což odpovídá ztrátě o více než polovinu! Stále panuje velká nejistota: USA se nacházejí v technické recesi, takže ani zpomalení inflace jim příliš nepomůže. Válka na Ukrajině nadále udržuje vysoké ceny komodit. A v Číně přísný pandemický ochranný režim otřásá dodavatelskými řetězci i téměř tři roky po vypuknutí pandemie.  Nezdá se, že by cenové zisky z posledních dnů představovaly obrat trendu po velkém propadu.

Zdá se být pravděpodobnější, že jde o oddechový čas - bez záruky dlouhodobého zotavení cen. Proto jsou kryptoměny pro investory i nadále spojeny s velkým rizikem. Jestli uplynulé měsíce a roky něco prokázaly, pak to, že kryptoměny zatím nejsou vhodné jako stabilní hodnoty, ochrana proti inflaci, bezpečné útočiště ani „nové zlato“.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best