Home  /  Bulletin  /  Kryptoměny těží ze zemětřesení okolo Credit Suisse - přichází zlom?

Kryptoměny těží ze zemětřesení okolo Credit Suisse - přichází zlom?

Cena bitcoinu vzrostla o více než 40 % především vlivem bankovní krize v USA a pádu CS. Kryptoměny ukazují svaly vůči bankám. Přichází bod zlomu?
21.03.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Banky se hroutí, kryptoměny míří vzhůru. Příznivci bitcoinu a spol. právě teď na sociálních sítích oslavují pád Credit Suisse. Debakl druhé největší švýcarské banky je utvrzuje v odmítání tradičního finančního systému.

Konkrétně za posledních deset dní a od začátku bankovní krize v USA vzrostl Bitcoin o více než 40 %. V současné době lze jeden Bitcoin koupit za přibližně 28 000 dolarů. Takto silná nebyla první digitální měna od loňského června.

Zpochybnění tradičního bankovního systému

Mohlo by jít o zlatý okamžik bitcoinu. Stále více lidí zpochybňuje stávající systém a v posledních několika týdnech došlo k prudkému nárůstu adres bitcoinů. Lidé tedy nejen o kryptoměnách uvažují, ale již s nimi i obchodují.

Bitcoin jako protipól finančního systému Bitcoin vymyslel v roce 2008 jistý Satoshi Nakamoto jako reakci na světovou finanční krizi. Dosud není jasné, kdo se za tímto pseudonymem skrývá. Jasné je pouze to, že Satoshi opakovaně zaujal jasný postoj proti bankovnictví, centrálním bankám a vládám. V době globální finanční krize byl dobře slyšet. Jeho decentralizovaný systém Bitcoin měl zaručit nezávislost v tom smyslu, že lidé už nebudou muset slepě důvěřovat tradičním institucím.

Nekupujte si Bitcoin na dovolenou

Velkým problémem bitcoinu však zůstává jeho volatilita. To, že cena tolik kolísá, je slabou stránkou bitcoinu. V budoucnu by se však tato volatilita měla snížit. Ale to bude trvat ještě pět až deset let.

Na investici do bitcoinu by se proto mělo pohlížet z dlouhodobého hlediska. Každý, kdo chce podniknout cestu kolem světa a pár měsíců předtím si koupí kryptoměnu, aby ji financoval, dělá velkou chybu.

Odborníci také nedoporučují investovat do kryptoměn velkou část majetku s ohledem na prudké výkyvy cen, stejně jako by neinvestovali do akcií jednotlivých společností.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best