Home  /  Bulletin  /  Kvůli vlně veder se znovu vynořují dávno zatopená místa

Kvůli vlně veder se znovu vynořují dávno zatopená místa

Dlouhotrvající vlna horka způsobuje vysychání vodních nádrží. Ve Španělsku a dalších zemích se proto znovu objevují místa, která byla dlouho pod vodou.
01.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Josep Enric/Flickr

Zatímco mystické ostrovní království Atlantida, které se kdysi potopilo v moři, pochází z řecké báje, v Evropě ve skutečnosti existují četné vesnice a místa, která byla v průběhu času zatopena v důsledku výstavby vodních nádrží. Kvůli pokračující vlně veder v letošním létě a následnému nízkému stavu vody se však na povrch dostává stále více zatopených míst. V současné době je tomu tak především ve Španělsku, ale také v severnějších zemích, například v Anglii.

Jedno z těchto zatopených míst se nachází ve španělském regionu Katalánsko, 100 kilometrů severně od Barcelony. V 60. letech 20. století bylo několik vesnic zatopeno kvůli výstavbě vodní nádrže, která měla zajistit zásobování vodou.

V závislosti na stavu vody bývá vidět nanejvýš vrchol věže kostela Sant Romà de Sau z 10. století. Nyní je však hladina nádrže tak nízká, že je vidět celý kostel, což si mnozí přihlížející nechtějí nechat ujít.

Řeka odhalila starý římský tábor

Historicky nízká hladina vody postihla i další místa ve Španělsku, kde se vynořují dávno ztracené poklady. Jedním z nich je přibližně 2000 let starý římský tábor Aquis Querquennis na řece Limě.

Toto místo se nachází v severním Španělsku na hranicích s Portugalskem a je obvykle pod vodou. Díky nízké hladině vody v přilehlé nádrži As Conchas byl odhalen římský tábor, který vypadá obzvlášť působivě z letecké perspektivy.

Španělské Stonehenge a anglické zříceniny

Římský tábor však není jedinou archeologicky cennou lokalitou, která se znovu objevila. Ve vnitrozemí Španělska, v provincii Cáceres, se při nízké hladině vody v nádrži Valdecanas objevilo něco velmi zvláštního: španělské Stonehenge.

Kruh z kamenů zvaný Dolmen de Guadalpera je obvykle jen částečně nad vodní hladinou. Desítky vztyčených kamenů uspořádaných do kruhu, tzv. megalitů, byly podle odhadů umístěny v době 5000 let před Kristem.

Horko si však vybírá svou daň na vodních zdrojích nejen na jihu, ale také na severu, včetně Walesu ve Velké Británii. Tam se kvůli nízké hladině vody v přehradě Vyrnwy v Powysu objevily ruiny vesnice Llanwddyn, vybudované v 19. století.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best