Home  /  Bulletin  /  Legendární Roger Federer ukončí kariéru

Legendární Roger Federer ukončí kariéru

Dvacetinásobný grandslamový šampion Roger Federer učinil zásadní rozhodnutí. Příští týden si zahraje Laver Cupu, a pak ukončí svou bohatou kariéru. Jednačtyřicetiletý Švýcar o tom informoval na Instagramu.
16.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: Getty Images

Roger Federer se rozhodl po letošním ročníku Laver Cupu ukončit kariéru. Jednačtyřicetiletý Švýcar na sociálních sítích oznámil, že exhibiční akce, která se uskuteční od 23. do 25. září v Londýně, bude jeho posledním vystoupením na profesionální úrovni. Rodák z Basileje posbíral 20 grandslamových trofejí, celkem 103 titulů a byl 310 týdnů světovou jedničkou.

„Pro návrat do vrcholné formy jsem udělal všechno, ale tělo mi dalo jasnou odpověď. Je mi 41 a za 24 let jsem odehrál přes 1500 zápasů,“ uvedl Federer, který v posledních letech víc než tenis řešil zdravotní komplikace.

Podrobil se několika operacím kolena, v roce 2020 odehrál pouze šest zápasů a vloni třináct. Na kurtech se jeden z nejlepších tenistů všech dob naposledy představil loni ve Wimbledonu a ještě nedávno doufal, že se k soutěžnímu hraní vrátí.

Nakonec se však rozhodl ukončit kariéru. „Laver Cup v Londýně bude moje poslední ATP akce. I potom budu hrát tenis, ale ne na grandslamech nebo turnaji,“ dodal Federer.

„Rozhodnutí skončit je trochu hořké, protože mi tenis bude hodně chybět. Ale také si uvědomuji, že jsem měl ohromný talent, který jsem využil beze zbytku a navíc mnohem déle, než bych si dokázal představit,“ řekl Federer, který odehrál 1526 singlových zápasů a 223 deblových a ani jeden neskrečoval.

„Takže z celého srdce děkuji všem lidem na světě, kteří jste malému podavači míčku z Basileje pomohli splnit dětský sen. A velké dík také patří tenisu - miluji tě a nikdy tě neopustím,“ uzavřel Federer.

Už teď je jisté, že tenis se bude dělit na dobu před Federerem a dobu po něm. Na definitivní tečku za velkolepou kariérou reaguje celý tenisový svět.

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best