Home  /  Bulletin  /  Letecká společnost chce urychlit nástup do letadla hlasitou hudbou

Letecká společnost chce urychlit nástup do letadla hlasitou hudbou

Aby zkrátila drahocenný čas na zemi, používá jedna americká letecká společnost speciální opatření. Pomocí tónů disca, hip-hopu a EDM mají cestující rychleji nastoupit do letadla.
02.04.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Vzhůru na dovolenou! Spolu se svými spolucestujícími sedíte u gatu na letišti a už dlouho před zahájením nástupu do letadla se tvoří fronta prvních lidí. Když zazní hlášení, cestující se pomalými mini-kroky trousí do letadla - aby si pak v klidu uložili zavazadla a našli místo odpovídající jejich letence.

Tento proces pravděpodobně znáte. A letecké společnosti to stojí spoustu času, a tedy i peněz: průměrná doba obratu je 40 minut u menšího Boeingu 737 a 50 minut u většího letadla. "Pokud se nám podaří ušetřit několik z těchto minut při každém obratu, můžeme odbavit více letů," říká Andrew Watterson, provozní ředitel společnosti Southwest Airlines, v rozhovoru pro Wall Street Journal.

Úspora dvou až tří minut za let

Letecká společnost již má plán, jak ušetřit dvě až tři drahé minuty na zemi za let. Výzkumy ukázaly, že časy odbavení nejvíce ovlivňují problémy při nástupu do letadla. Například když cestující nemohou najít své místo nebo sedí na špatném místě. Blokují tak tok cestujících v celé uličce. Jednotlivá zdržení se sčítají a v přepočtu na celé letadlo se dostaneme až na několik minut. Některé společnosti, např. Easyjet, používají k nástupu i zadní dveře, a tím se dostávají na pouhých třicet minut na gatu. Společnost Southwest Airlines nabízí na některých testovacích letech místa k sezení podle pořadí příchozích a plánuje větší úložné schránky nad hlavami cestujících.

Různé barvy koberců a dětská hudba

Společnost Southwest nyní na mezinárodním letišti v Atlantě testuje jedenáct konceptů a nejlepší opatření budou přijata. Nápisy u bran informují cestující, že vstupují do "inovační zóny". Některé metody dávají smysl okamžitě: jeden zaměstnanec předem kontroluje nadměrná zavazadla nebo eviduje malá domácí zvířata dlouho před zahájením nástupu do letadla. K dispozici jsou také velkoplošné obrazovky a světla, která informují o aktuálním dění.

Jiná opatření však znějí dost šíleně: společnost Southwest testuje různé barvy koberců jako podlahové krytiny. Na můstku pro cestující navíc hraje hlasitá hudba, protože tým zjistil, že při živé hudbě se lidé pohybují rychleji. Kromě disca se testuje také elektronická hudba, hip-hop a hudba pro děti.

Inovace pouze dočasné

Watterson řekl deníku Wall Street Journal, že byl skeptický, když slyšel nápad inovačního týmu. "Lidé jen čekají ve frontě. Jak se mohou pohybovat rychleji?" říká. První výsledky však ukazují, že hudba a předem nahraná hlášení o dostupnosti míst a další informace skutečně mají význam. Kupříkladu otázky, které letušky a stevardi v průběhu nástupu do letadla slyší stále dokola, jsou zodpovězeny ještě během čekání ve frontě.

Bude se brzy na všech mezinárodních letištích nastupovat do letadla při hlasité hudbě? Lisa Hingson, vedoucí oddělení inovací ve společnosti Southwest, říká, že ne. Inovace se testují pouze v Atlantě a jsou dočasné. V budoucnu by se mohlo zavést jen to, co se v experimentu skutečně osvědčí. Hingson říká: "Nehledáme rychlá řešení."

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best