Home  /  Bulletin  /  Lusail Iconic Stadium: Vše o finálovém stadionu mistrovství světa 2022

Lusail Iconic Stadium: Vše o finálovém stadionu mistrovství světa 2022

Dnes se v Kataru otevírá „Lusail Iconic Stadium“. Aréna za téměř 17 miliard korun má kapacitu 80 000 diváků. Aby bylo možné hrát fotbal i přes velké horko, musí být hřiště klimatizováno.
09.09.2022
Text: Josef Šlaich
Foto: FIFA

Stadion Lusail jako dějiště mistrovství světa 2022 v Kataru

Lusail Stadium (také Lusail Iconic Stadium) bude na mistrovství světa 2022 v Kataru přitahovat největší pozornost. Stadion, který byl speciálně pro finále nově vybudován ve městě Lusail, má kapacitu 80 000 diváků a bude dějištěm většiny zápasů mistrovství světa 2022.

Moderní aréna bude hostit nejen šest zápasů ve skupině, ale také 16. kolo, čtvrtfinále, semifinále a velké finále mistrovství světa 2022. Od listopadu do prosince 2022 se na stadionu Lusail odehraje celkem 10 zápasů, které můžete se správnou vstupenkou na mistrovství světa 2022 sledovat přímo na místě.

Aréna superlativů

Stadion Lusail je jedním z nejmodernějších stadionů na světě. Nejenže byla samotná aréna kompletně nově postavena, po tom co bylo Kataru přiděleno pořádání mistra MS, ale i samotné město Lusail je celé nově vybudované.

Výstavba stadionu Lusail, který bude s kapacitou 80 000 diváků největším stadionem na mistrovství světa 2022 v Kataru a také na Arabském poloostrově, začala v dubnu 2017 a byla dokončena v listopadu 2021. Není tedy divu, že kromě devíti zápasů Světového poháru bylo do této arény přiděleno i velké finále. Zahajovací zápas mistrovství světa 2022 se naopak odehraje na stadionu al-Bajt v al-Chauru.

Udržitelné využívání stadionu Lusail

Po přidělení mistrovství světa Kataru se opakovaně objevila kritika, že většina stadionů byla postavena speciálně pro mistrovství světa a po jeho skončení již nebudou potřeba. To se o stadionu Lusail říci nedá.

Infrastruktura arény bude po skončení mistrovství světa využita pro obchody, kavárny, sportovní zařízení, školy a kliniky. Velká část z 80 000 sedadel bude po turnaji demontována a podle plánu katarské Nejvyšší rady pro organizaci a udržitelnost bude věnována na sportovní projekty po celém světě.

Střecha stadionu Lusail Iconic byla navržena tak, aby podporovala ventilaci. Kromě toho se recyklovaná voda bude používat k zavlažování rostlin v okolí stadionu. Tím se ušetří sladká voda a zlepší kvalita ovzduší.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best