Home  /  Bulletin  /  Máte problémy se spánkem? Tyto písně vás rychle uspí

Máte problémy se spánkem? Tyto písně vás rychle uspí

Příjemné zvuky vám pomohou odejít do říše snů. Díky studii nyní víme, které písně jsou k tomu nejvhodnější.
21.08.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Getty Images

Počítání oveček, bílý šum nebo akupresurní poklepávání: Existuje mnoho triků, jak usnout. Aby si noční kolotoč myšlenek odpočinul, mnozí se spoléhají také na poklidné písně. To dává smysl: vždyť tuto metodu už ve všech jejích variantách zkoušejí rodiče po celém světě, a to i s dětmi.

Abyste se nemuseli uchylovat k písním jako "La Le Lu", odborníci na spánek ze společnosti Emma zjistili, které písně vás nejrychleji katapultují do říše spánku. Společně s datovými analytiky z hudební streamovací služby Spotify bylo analyzováno 150 000 písní více než 450 nejpopulárnějších umělců a kapel v žánrech hip-hop, rock, pop a popové písně z hlediska jejich spánkových vlastností. Byly využity vědecké studie - například studie univerzity v Aarhusu, která identifikovala klíčové zvukové charakteristiky ve struktuře písní hudby pro spánek. Nejprve odborníci na základě dánské studie určili řadu charakteristik, které optimální píseň pro usínání potřebuje, aby mohli stanovit skóre pro písně zkoumané v dalším kroku.

Vítězem se stává...

Lana Del Rey! Temná tesknota, kouřový hlas a ideální zvukový profil americké umělkyně dělají při problémech s usínáním divy. Píseň "Norman Fucking Rockwell" byla zvolena nejlepší ukolébavkou, LP deska "Chemtrail Over The Country Club" nejlepším albem na spaní. Celkově získala Del Rey v žebříčku známku 9,3.

K usínání se hodí také popové písně "Everybody Dies" od Billie Eilish, "Night" od Franka Sinatry, "Headspace" od Lewise Capaldiho a "Make You Feel Me" od Adele. Z rockových skladeb se k usínání nejlépe hodí "Atom Heart Mother Suite" od Pink Floyd. Ideální zvukový profil pro usínání však mají i někteří hiphopoví interpreti, například Pharrell Williams s "Lost Queen" a Post Malone s "Waiting For A Miracle".

Podobné rysy

Všimli jste si něčeho? Ano, všechny písně mají něco společného. Ke stejnému závěru dospěli ve své studii i vědci z Aarhuské univerzity. Hudba, která je vhodná pro usínání, není příliš energická, téměř není taneční, obsahuje co nejvíce akustických částí a jen málo nebo jemný zpěv. Tak tedy dobrou noc!

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best