Home  /  Bulletin  /  Můžete bydlet v domě Walta Disneyho - má to ovšem svoji cenu

Můžete bydlet v domě Walta Disneyho - má to ovšem svoji cenu

Dům, ve kterém Walt Disney se svou rodinou žil téměř 20 let, je nyní k pronájmu: Za pouhých 40 000 dolarů měsíčně.
14.07.2023
Text: Alex Mayer
Foto: Compass

Byl postaven pro samotného Walta Disneyho: dům ve stylu pohádkové knihy v Los Feliz, losangeleské čtvrti oblíbené mezi celebritami. Architektem je Frank Scott Cowhurst, Disneyho dlouholetý přítel a spolupracovník. Podle vyprávění byl dům postaven za pouhé tři měsíce v roce 1932. V tomto období se Disneyho kariéra právě rozjížděla: V následujících letech natočil více než 90 filmů o Mickey Mousovi, které se těšily velké oblibě.

Prohlídky domu s průvodcem

O rok později se zde narodila dcera Walta Disneyho Diane Marie a v roce 1936 se k ní připojila adoptivní dcera Sharon Mae. Animátor žil se svou rodinou v sídle až do roku 1950, během nichž vznikly některé z nejznámějších Disneyho filmů s postavičkami jako Sněhurka, Pinocchio, Dumbo, Bambi nebo Popelka.

Objekt o rozloze 4400 metrů čtverečních patří už dvanáct let kazašskému režisérovi, scenáristovi a producentovi Timuru Bekmambetovovi. Bekmambetov žije převážně v Izraeli, ale má velký zájem o obnovu a zachování historických budov. V minulosti proto nabízel prohlídky domu s průvodcem.

Žluté růže pro Walta, růžové růže pro jeho ženu Lillian

Pozemek má 585 metrů čtverečních a díky vysokému plotu není ze silnice téměř vidět. Z ulice vede dlážděná cesta na přední dvůr a do garáže, která pojme nejméně deset vozidel. Celý dům byl zrekonstruován podle historických fotografií tak, aby bylo zachováno co nejvíce z původní stavby, ale budoucí obyvatelé nebo nájemníci mohli bydlet i moderně.

Mezi původní prvky patří dubové obložení stěn, vitrážová okna a ručně malované stropy v jídelně a vstupní hale. Cesta ke vstupním dveřím je lemována růžemi: žluté růže pro Walta Disneyho, růžové růže pro jeho ženu Lillian.

Domácí kino - nejen pro filmy od Disneyho

Dům má čtyři ložnice, prostorný obývací pokoj s krbem a klenutým stropem a domácí kino: za dubovým obložením se skrývá obrovská televize, ale plátno lze spustit i ze stropu. Právě tady Walt Disney sledoval svá díla před jejich zveřejněním, jak píše realitní kancelář Compass v inzerátu.

Pro příjemné posezení po práci nebo bujaré večírky je k dispozici "wet bar", tj. bar s dřezem. Kuchyně je také dostatečně velká, aby se v ní dalo vařit pro mnoho hostů - a samozřejmě byla rozsáhle zrekonstruována a vybavena moderními spotřebiči. Součástí kuchyně je také malý jídelní kout a velký kuchyňský ostrůvek.

Vana jako z filmu The Shining

Ze tří ložnic má jedna malou koupelnu. Podle inzerátu by se tato místnost dala využít také jako domácí kancelář, tělocvična nebo ubytování pro zaměstnance. Další dvě ložnice mají společnou šatnu a větší koupelnu. Vrcholem je však hlavní ložnice: její součástí je sedmimetrová průchozí šatní skříň. Součástí hlavní ložnice je také nápadná pastelově zelená koupelna, která svou vanou za obloukem připomíná film The Shining.

Venku může budoucí nájemník relaxovat v bazénu nebo snít o pohádkových světech v domečku na hraní ve stylu Sněhurky, který Walt Disney daroval svým dětem v roce 1937. Působivý je také výhled na centrum Los Angeles. Není to ale levná záležitost: za bydlení v domě Walta Disneyho musíte zaplatit 40 000 dolarů měsíčně.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best