Ženy to mají těžší než muži. Nejen proto, že jsou stále prokazatelně znevýhodněny, pokud jde o plat a pracovní vyhlídky. Ale také kvůli jejich měsíčnímu cyklu. Ten je často spojen s fyzickou bolestí. Ale i muži mají své "dny" - a to každodenně. Nejsou doprovázeny fyzickým nepohodlím, ale mají pod kontrolou jejich potřeby, jako je touha po fyzické blízkosti. Denní doba, kdy muži dávají přednost sexu, kdy se chtějí jen mazlit a kdy nastává jejich denní minimum, je ovlivněna mužským cyklem. Jak přesně to funguje, se dozvíte zde.
Co se skrývá za mužským cyklem
Ano, i muži mají své "období", i když si toho zatím sami nevšimli. Po pubertě jsou chlapci a muži vystaveni cyklickým hormonálním výkyvům. Ty probíhají jinak než u žen - denně a bez fyzické bolesti. Je za to zodpovědný testosteron. Na rozdíl od hormonu aldosteronu, jehož koncentrace stoupá a klesá v 28denním rytmu, hladina testosteronu kolísá během 24 hodin. Je zodpovědný nejen za ochlupení a hlubší hlas, ale řídí také produkci spermií. Kolísání hormonální rovnováhy znamená, že muži každý den zažívají horskou dráhu emocí - i když v mnohem slabší podobě než u ženského cyklu. Výsledek: v určitých denních dobách mají muži určité potřeby. A ty závisí na jejich hladině testosteronu.
Mužský cyklus...
... ráno
V noci je hladina testosteronu extrémně nízká. Ale přibližně od šesti hodin ráno rychle stoupá. Stoupá také hladina kortizolu. Výsledek: muži dostanou skutečnou dávku energie. Cítí se zdatnější, jsou plní elánu a nejraději by přenášeli hory (mírně přeháníme). To však také znamená, že se zrychluje tvorba spermií. Víte, co se blíží: ahoj ranní erekci. Ve skutečnosti má průměrný muž největší chuť na sex během dopoledne. Případně mohou muži svou energii nasměrovat i do jiných sportovních aktivit. Hlavní je totiž to, že mohou uvolnit páru a být sebevědomí (ano, i to k tomu bohužel patří). Kompromisy a ustupování nemusí být v tomto bodě nutně silnou stránkou muže.
... po poledni
Hormonální vrchol trvá až do poledne. Poté se pomalu snižuje. Dojde k nejnižšímu bodu, který u většiny mužů nastává kolem 17. hodiny. Vrací se klid, klesá energie a motivace, nastává klasické odpolední dno. Empatie se zvyšuje, výkonnostní křivka klesá. Tato fáze trvá v průměru dvě hodiny, hladina testosteronu je v rovnováze. Ideální čas na přemýšlení o důležitých věcech (v této době jste nejvyrovnanější a nejrealističtější) a na úvahy. Protože i to je potřeba udělat.
... na večer
K večeru hladina testosteronu dále klesá. To je dobře, jinak byste nemohli usnout. Zároveň se zvyšuje produkce oxytocinu, známějšího jako hormon přítulnosti. Výsledek: muži se stávají láskyplnými, vyhledávají fyzickou blízkost a jednoduše se chtějí mazlit. Z ranního tygra se stává salonní kocour. Připravují se na spánek a nemají chuť na dlouhé diskuse ani na fyzickou aktivitu. Vzhůru do postele!
Ovlivňování mužského cyklu - takto to funguje
Ráno hodně testosteronu, večer málo - tolik teorie o mužském cyklu. Teď se sami sebe ptáte: Jak to, že mám večer chuť na sex? Jsem opravdu ranní ptáče? A sportovat raději odpoledne? Za prvé to lze vysvětlit individuální produkcí testosteronu. Každý člověk je jiný, a jak všichni víme, zařadit všechny do jednoho vzorce nefunguje. Někdo vstává v sedm hodin, někdo až v jedenáct. Každý má jiný rytmus. Uvedené fáze cyklu jsou proto pouze průměrné hodnoty pro průměrného muže. Na druhou stranu lze ovlivnit i produkci testosteronu. Sport, alkohol, vzrušující akční filmy - to vše může hladinu hormonu snižovat nebo zvyšovat.