Home  /  Bulletin  /  Na co se můžete těšit v novém srpnovém čísle Esquiru?

Na co se můžete těšit v novém srpnovém čísle Esquiru?

Od festivalového dění v Esquire Studiu přes upíry v Praze až po zářivé umění retuše, to vše na vás čeká v srpnovém vydání.
27.07.2023
Text: Redakce
Foto: Bendikt Renč

52 Custom drama Matěje Sysla

Motorka v tovární podobě sice jezdí, ale na originální životní road movie to nestačí. Takhle nějak uvažují hrdinové custom scény včetně Matěje Sysla a jeho Gas & Oil Bespoke Motorcycles. Někdejší scénograf a animátor posílá stroje do estetiky střihlé třicátými lety 20. století. Doby poctivosti řemesla, kdy za vás motorky tolik nerozhodovaly, a časů průkopníků. „Tehdy se mohl stát továrním jezdcem i kluk z ulice, když byl dobrej. Nepotřeboval jsi spoustu followerů na Instagramu a bohatýho fotříka, co ti vykešuje tři miliony na Dakar. Byla to doba opravdovosti,“ rozmluvil se Matěj v naší divadelní hře o motocyklení a dokonale vysoustružené nesmrtelnosti. A také roztomilých dírkách u nádrže, které nám jednou budou zatraceně chybět. 

68 Vesmírný třpyt  z karlovarské hvězdárny 

Přes osmdesát stran. A pořád je to vlastně málo. Protože když se můžete devět dnů s foťákem a napjatou pozorností procházet labyrintem karlovarského filmového festivalu, uvidíte ledacos. Zvlášť když můžete kmitat mezi nejveřejnějším z veřejných plácků, jako je červený koberec, útrobami festivalové mašiny včetně kuchyně a základnou v Esquire Studiu. Připletete se k upřímným i vypózovanějším momentkám. U hvězd pod profi fasádou proklepete části osobnostního zdiva, prosondujete armádu českého showbyznysu od nejvyšších šarží po pěchotu. Kmitáte mezi oficiálními prohlášeními a záchvěvy intimity. Zmenšený a zhuštěný svět? Určitě. A společenská anatomie filmové oslavy, během níž se každý ze své role snaží vymáčknout nejvíc šťávy. Tak schválně: pojďte si to zkusit taky. A jako bonus vám shrneme, co si Ewan McGregor s dcerou, Robin Wright a Patricia Clarkson myslí o životě. Obrazem i slovem. Tak pozor, zhasínáme a váš vlastní karlovarský film začne – až obrátíte správný list.

138 Upír saje pražskou krev

„Neláká mě natáčet o současnosti, kde by všechny postavy jenom koukaly do telefonů. To mi přijde smrtící.“ Americký filmový režisér Robert Eggers podepsaný pod cenami obloženými snímky jako Maják, Čarodějnice nebo Seveřan, má o funerální atmosféře zjevně jiné představy. V barrandovských ateliérech nedávno dotočil královskou disciplínu všech hororů jménem Nosferatu. „Bylo to jako splněný sen,“ zauvažoval Eggers po poslední klapce. „Natáčení bylo náročné, složité. Dali jsme si laťku příliš vysoko, takže občas jsme nedosáhli toho, co jsme přesně chtěli. Ale člověk se alespoň pořád zlepšuje.“ Což je přesně mentální nastavení velkých tvůrců – společně s trpělivostí. Eggers natočení svého upírského snu dlouho odkládal, protože se necítil připravený. Jestli se jeho magický mix příšerného počasí, dlouhých záběrů a oživlé mytologie vydařil, zjistíme v kinech příští rok. Pro nemrtvé krevní sosače to je za chvilku. A my ostatní si rádi počkáme.

144 Dáma s hokejkou

Barbora Snopková jako manažerka donedávna vedla Spartu, jako jediná šéfka hokejového klubu na světě. Teď se sice přesunula do představenstva, ale kabina a lední folklor musely zůstat na dostřel. „V roli šéfky klubu se se Spartou jednou dostala do finále play-off,“ zakroužil v úvodu Luděk Staněk, náš elitní střelec šestašedesáti otázek.  „Kdyby ale chtěla nějaký titul, rozhodně by zvítězila v kategorii ,Kdo dostal nejčastěji položeno otázku: Jaké to je, když žena šéfuje mužům?‘“ Samozřejmě se dozvíte i tohle, ale dcera z hokejové rodiny by se určitě nenechala zaskočit ani v debatě se skalními fanoušky o tom, jestli je hokej skutečně zbytečná zábava primitivů. A kdybyste ji v letadle viděli sedět vedle Dwayna Johnsona, může to znamenat jen dvě věci: Johnsona čekají perné chvilky a Barbora spojila otázku číslo 40 se svou vůlí a cílevědomostí. 

188 Zářivé umění retuše

Dá se skutečnost vůbec přežít? Zjevně to dá práci. Lidskou psychiku evoluce vybavila rozsáhlou sadou vědomých i nevědomých obranných mechanismů. Na vylepšené fotky máme sbírku filtrů a na tělo další sadu kosmetických triků, jež realitu měsíčních kráterů pleti promění v cosi hladšího a na pohled oka i fotoaparátu snesitelnějšího. Aspoň na chvíli. Takže jestli vás čeká hvězdná chvíle a na svou obvyklou vizáž se zrovna necítíte, máme pro vás vstupenku do světa zmatňujících pudrů, úsměvových bělidel i lesklého gelu do vlasů (pokud si nějaké pěstujete). A jako bonus vizitky novodobých mistrů kosmetické první pomoci. Co třeba nechat se zfackovat od původem polské kosmetičky Joanny Czech? Říká tomu intenzivní masáž, ale navíc vás to může tak trochu – vrátit do reality. Takže?

24 Dobrodružná třicátá léta.

Rychlost. Auta. Motorky a muži v kožených přilbách a opulentních brýlích. Časy zkracování vlasů a zesvižňování tanců. No v téhle době bleskově se přibližujících obzorů a klopených zatáček se Gaston-Louis Vuitton hluboce, ale zároveň křepce zamyslel a vtělil všeobecnou posedlost akcelerací do prvního modelu nejčipernější tašky světa. A nazval ji příznačně: Express. Vnuk zakladatele hvězdné značky tak stvořil zavazadlovou legendu, která přetrvala bezmála století. Na vyšší rychlostní stupeň přeřadila v roce 1959, kdy se na žádost Audrey Hepburn poněkud scvrkla, aby lépe sedla k její figuře. Tahle verze s monogramem pak zažehla warpové motory a pod názvem Speedy se stala vzorem k mnoha variacím. Tuhle stvořil umělecký šéf pánských kolekcí módního domu LV Pharrell Williams. V kampani založené na hledání nových kontextů se taškami Speedy ověsila těhotná Rihanna. Vypadají skvěle a v DNA mají praktičnost – což se ve světě matek a mimin hodí odedávna. Další praktické i zábavně pošetilé kousky najdete v rubrice Fashion News.

22 Vzhůru k Eldoradu!

Indiáni z velkých plání. Kovbojové i cowgirls s rychlými kolty a přesnými lasy. Koně. Krávy. Kaktusy. Desperados. Ani tak luxusně jemná značka jako Louis Vuitton se nebojí zablácených rajtek a kobylího trusu. V knize Texas amerického módního fotografa Seana Thomase, další z vuittonovských cestovatelských publikací, se prolistujete současnou verzí Divokého západu. Malí i velcí honáci krav, eiffelovka s rudým stetsonem na špici. A nad vším práskají biče a cvaká spoušť ovládaná vizuálním znalcem módy. Další úhly pohledu najdete (s naprostou počestností) v rubrice Product porn.

24 S odvahou a vkusem

Móda ze svých nejnovějších hlavní vystřelila brýle pro Ethana Hunta v Mission Impossible, dres v podobě spodního prádla i nezničitelného Gaultierova námořníka. Kdo si troufá?

26 Sám sobě guruem

Fotograf Robert Vano to během svižného výslechu přiznal za nás za všechny: nejlépe si stejně poradíte sami a mít chvíli klid vůbec není špatná věc.

34 Trikotáž starých mistrů

Jestli máte doma po předcích trika prastarých kapel, rozhodně nevyhazujte. Vintage T-shirt s mrtvolným smajlíkem Kurta Cobaina a podobné kousky nabírají zlatý kurz.

36 Esteticky rozvalené nudle

Pohovková pocta designu, anatomie těstovinového ráje i elektrická krabice na kolech. Kultura života nečeká. Ozvláštňuje přítomnost a bojuje s gladiátory před očima všech.

38 Freestylová Veronika

Moderátorka, makeupistka a znalkyně hlavního životního pohonu na cestě dokonale funkčním vesmírem. 40 Ušlechtilé chaudeau  Kreolský vaječňák na mimoškolní akci. Neboli buchtičky se šodó, z něhož vaše kosmické plavidlo gurmetózního průzkumu nebude chtít už nikdy odstartovat.

46 Muka rozhodčích

Je těžší posuzovat filmy na KVIFF, nebo Muska a Zuckerberga v kleci? Naši žurnální porotci by si měli začít stavět svůj vlastní ring.

166 První večeře sv. Jana

Módní návrhář Jan Černý svolal zástup svých přátel, totéž jsme udělali my a historicky první společná večeře The Jan Supper Club a Esquiru mohla začít. Ve stínu šťovíkové natě  a v oslňující záři prachu z jahod.

210 Úkryt za knihami

Když britský historik Paul Johnson vydal svou slavnou knihu Intelektuálové, mezera mezi díly a životy mnoha kormidelníků lidstva se změnila v propast. Stane se totéž i Milanu Kunderovi? A je to vůbec podstatné?

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best