Home  /  Bulletin  /  Nákladní vozy od Tesly jako první obdrží Pepsi

Nákladní vozy od Tesly jako první obdrží Pepsi

Ačkoliv byl první prototyp Tesla dodávky odhalen už v roce 2017, její vývoj trval ještě několik dalších let. První kusy nákladních elektromobilů, které by měly na jedno nabití ujet až 800 kilometrů, by podle Elona Muska měla dostat společnost Pepsi už 1. prosince.
10.10.2022
Text: Alex Mayer
Foto: Tesla

Výrobce elektromobilů Tesla zahájil výrobu svého elektricky poháněného nákladního vozu Tesla Semi Truck. V pátek to na Twitteru oznámil generální ředitel společnosti Tesla Elon Musk. První vozy budou dodány již 1. prosince 2022, napsal Musk. První vyrobené nákladní vozy budou dodány nápojové společnosti Pepsi.

Roky zpoždění

Podle původních plánů se měl Tesla Semi Truck, který byl představen v listopadu 2017, vyrábět už v roce 2019. Ale nic z toho nebylo. Na začátku roku 2020 pak přišla první zpráva o úspěchu: Musk oznámil, že první vozy se již vyrábějí v omezeném počtu, ale pak musel přiznat, že dodávky nejsou možné a že se zpozdí až do roku 2021.

Jak však Tesla v té době oznámila, krize způsobená pandemií a její dopady na dodavatelské řetězce automobilových dodavatelů jí způsobily problémy. 4680 bateriových článků pro každý Tesla Semi Truck nebylo možné vyrobit v dostatečném množství. Dostupná výrobní kapacita článků měla být vyhrazena pro vozy Tesla. V srpnu 2022 pak Musk oznámil, že výroba vozu Semi Truck bude zahájena do konce roku.

Není jasné, zda má Tesla nyní dostatek komponentů pro kontinuální výrobu vozidel. Koneckonců v dodavatelských řetězcích automobilového průmyslu zdaleka ne všechno běží hladce. Součástky a výrobní kapacity jsou však zjevně dostatečné, aby bylo možné dodat první vozidla společnosti Pepsi včas. Nápojářská společnost si v prosinci 2017 krátce po prezentaci objednala 100 vozů Tesla - spolu s maloobchodním řetězcem Walmart a poskytovatelem přepravních služeb UPS.

Nyní uváděný návěs je verze s dojezdem 800 km, jak Musk napsal na Twitteru: „Dojezd 500 mil a super zábava při řízení“. Druhá verze s nižším dojezdem 480 km bude následovat později. Cena jednoho vozu se pohybuje mezi 150 000 a 180 000 amerických dolarů (asi 3,75 milionu až 4,5 milionu korun). Předobjednávky jsou možné od května za zálohu 20 000 dolarů.

EsquireMAN

Objednejte si předplatné Esquire

Časopis Esquire
Předplatné

Doporučujeme

#man at his best